Można już złożyć wniosek o dodatek osłonowy za prąd i gaz

Urząd Miasta Lublin przy ul. Wieniawskiej
Urząd Miasta Lublin przy ul. Wieniawskiej | fot. Dominik Wąsik

Można już składać wnioski o przyznanie dodatku osłonowego. Jest to specjalne, jednorazowe świadczenie, które ma rekompensować rosnące ceny energii elektrycznej, gazu i żywności.

Dodatek osłonowy

Aby dodatek osłonowy został przyznany przeciętne, miesięczne dochody osoby członków gospodarstwa domowego nie mogą przekroczyć kryterium dochodowego. W przypadku osoby samotnej ten próg wynosi 2100 zł, a gospodarstwa wieloosobowego 1500 zł na jednego jego członka.

W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, dodatek osłonowy przysługuje w wysokości różnicy pomiędzy kwotą dodatku, a kwotą przekroczenia – według zasady „złotówka za złotówkę”. Jeżeli wysokość dodatku, ustalona według tej zasady będzie niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje tylko jeden dodatek. W przypadku gdy w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek osłonowy złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie otrzyma ta, która pierwsza złoży wniosek. Dodatkowo należy pamiętać, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

Wysokość dodatku osłonowego uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz stosowanego w nieruchomości źródła ogrzewania. Dodatek osłonowy wyniesie rocznie:

 • gospodarstwo jednoosobowe – 400/500 zł*
 • gospodarstwo 2-3 osobowe – 600/750 zł*
 • gospodarstwo 4-5 osobowe – 850/1 062,50 zł*
 • gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 1 150/1 437,50 zł*

Podane wyższe kwoty dotyczą gospodarstw stosujących następujące źródła ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi – wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy w Lublinie?

Urząd Miasta Lublin w związku z wejściem w życie ustawy o dodatku osłonowym uruchamia w Biurach Obsługi Mieszkańców przyjmowanie wniosków o przyznanie tego świadczenia. Mieszkańcy, którym na mocy wprowadzonych przepisów przysługuje prawo do dodatku będą mogli składać wnioski od poniedziałku, 10 stycznia.

Wnioski o dodatek osłonowy można złożyć do 31 października 2022 r. Wymagane dokumenty należy dostarczyć osobiście do Biur Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin lub za pośrednictwem poczty na adres: Wydział Spraw Mieszkaniowych, ul. Peowiaków 13, 20-007 Lublin.

Adresy Biur Obsługi Mieszkańców w Lublinie:

 • BOM ul. Wieniawska 14;
 • BOM ul. Filaretów 44;
 • BOM ul. Szaserów 13-15;
 • BOM ul. Franciszka Kleeberga 12a;
 • BOM ul. Wolska 11.

Biuro Obsługi Mieszkańców jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.45 do 15.15.

Osoby dysponujące kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym mogą składać wnioski przez Internet, np. za pomocą platformy ePUAP. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia.

Wniosek złożony do 31 stycznia oznacza, że dodatek osłonowy zostanie nam wypłacony w dwóch równych ratach: do 31 marca i do 2 grudnia. Natomiast wniosek złożony od 1 lutego lub później spowoduje, że dodatek zostanie nam wypłacony w całości do 2 grudnia.



4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Owszem, wniosek jest i można pobrać, ale nie można otworzyć pliku. Natomiast instrukcję do wniosku można pobrać, ale co z tego. Jak zwykle wszystko niedopracowane.

 2. Jakoś nigdzie na ePUAP nie widzę takich wniosków? Może jestem ślepy albo są tak dobrze ukryte by jak najmniej ludzi dostało te 20 zł rocznie?