GDDKiA przygotowuje się do udostępnia kierowcom kolejnych parkingów z toaletami przy S19. Wiemy, kiedy to nastąpi

MOPy Radawiec i Zemborzyce przy S19
MOPy Radawiec i Zemborzyce przy S19 | fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła plan udostępnienia kierowcom kolejnych miejsc obsługi podróżnych (MOP) na drodze ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i granicą z województwem podkarpackim.

Parkingi z toaletami przy S19

Na blisko 90-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S19 od węzła Lublin Sławinek do granicy z woj. podkarpackim zbudowano sześć par miejsc obsługi podróżnych rozlokowanych co kilkanaście kilometrów naprzeciw siebie, po obu stronach trasy. Na wszystkich powstała infrastruktura parkingowa z miejscem do odpoczynku oraz budynki z sanitariatami, która zapewnia podstawową funkcję MOP.

Dwie pary MOP-ów zostaną rozbudowane przez dzierżawców o funkcje komercyjne, tak by kierowcy mogli zatankować pojazd i skorzystać z gastronomii. Te dwie pary MOP-ów: Obroki Wschód i Zachód oraz Janów Lubelski Wschód i Zachód oddalone są od siebie o 45 km, podobnie jak następna para MOP-ów o funkcji komercyjnej już na terenie woj. podkarpackiego.

Obecnie kierowcy nie mają możliwości zatankowania auta na S19 między Lublinem a Rzeszowem. Kierowcy muszą specjalnie zboczyć z trasy ekspresowej na dawną drogę krajową nr 19, m.in.: w Niedrzwicy Dużej, Kraśniku, Modliborzycach i Janowie Lubelskim.

MOP Obroki

Dzierżawcę MOP-ów Obroki Wschód i Zachód wyłoniono w 2022 r. Został nim koncern PKN Orlen. Firma prowadzi już prace projektowe. Zgodnie z zawartą umową, stacje paliw powinny zostać udostępnione do sierpnia 2024 r., a budynki restauracji w lutym 2025 r.

MOP Janów Lubelski

Z kolei na MOP-y Janów Lubelski Wschód i Zachód, które udostępniono w funkcji podstawowej podróżnym z końcem 2021 r., trzykrotnie nie otrzymano ofert w przetargach na dzierżawę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że wkrótce ogłosi kolejny przetarg.

Daty udostępnienia MOP-ów przy S19 w woj. lubelskim

  • Radawiec i Zemborzyce – funkcja podstawowa, planowane przekazanie do użytkowania przełom I i II kwartału 2023 r.;
  • Obroki Wschód i Zachód – funkcja komercyjna – dzierżawca przygotowuje dokumentację stacji paliw i obiektu gastronomii, przekazanie do użytkowania w funkcji podstawowej w lutym 2023 r.;
  • Rudnik Wschód i Zachód, funkcja podstawowa, przekazanie do użytkowania w marcu 2023 r.;
  • Słodków Wschód i Zachód, funkcja podstawowa, przekazanie do użytkowania w marcu 2023 r.;

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.