Fiskus rozliczy PIT za podatnika. Nie trzeba iść do urzędu i składać żadnego wniosku

PIT 37 jak rozliczyć
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Zgodnie z nowym prawem od 2019 roku Urząd Skarbowy wypełni formularze PIT-37 i PIT-38 za podatników. Już nie trzeba przesyłać deklaracji PIT przez internet czy składać ich w urzędzie.

Od 15 lutego 2019 na portalu podatkowym podatki.gov.pl pojawi się usługa „Twój e-Pit”. Według informacji podanych przez Ministerstwo Finansów, dzięki temu fiskus będzie mógł rozliczyć PIT za podatnika za rok 2018.

„Nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Twój e-PIT – nowa usługa na portalu podatkowym

„Nasze systemy informatyczne są już na tyle zaawansowane i wyposażone w odpowiednie dane, że możemy zaproponować zupełnie nowe podejście do rozliczeń podatkowych. Na bazie informacji przesyłanych od płatników udostępnimy propozycję rocznego zeznania. To istotna zmiana w duchu filozofii 3xP, czyli prostych, przejrzystych i przyjaznych podatków” – mówi prof. Teresa Czerwińska, minister finansów.

Jak będzie działać „Twój e-PIT”?

W usłudze Twój e-PIT to system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne z PIT-37 i PIT-38. Usługa wykorzystuje przy tym wyłącznie te dane, które posiada Urząd Skarbowy. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi podatki.gov.pl. Resort finansów będzie oferować pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia.

Zeznanie w usłudze „Twój e-PIT” jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

Wsparcie dla milionów podatników

Każdy będzie mógł zapoznać się ze swoim PIT-37 lub PIT-38 za 2018 r. na portalu podatki.gov.pl. Wtedy zdecyduje, czy chce skorzystać z przygotowanego dla niego zeznania podatkowego i ewentualnie je uzupełnić, czy też chce samodzielnie rozliczyć PIT (elektronicznie lub składając formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym).

W 2020 r. z usługi „Twój e-PIT” będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28. A to wszystko bezpłatnie, bezpiecznie i bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów.

Przeczytaj także:

>> Od maja 2019 r. papierosy znikną z Polskich sklepów? Złe wieści dla palaczy

>> Wzrost płacy minimalnej w 2019 roku. Wzrośnie też stawka minimalna

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.