Fajerwerki tylko w sylwestra i Nowy Rok. Za strzelanie w inne dni grozi 500 złotych mandatu!

rocket 461750 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Wojewoda lubelski Lech Sprawka wprowadził zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa lubelskiego. Za złamanie zakazu grozi nawet 500 złotych mandatu.

Rozporządzenie wydane zostało w celu ochrony życia, zdrowia i mienia osób oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Zakaz używania artykułów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa obowiązywał będzie od 24 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. (z wyjątkiem 31 grudnia 2019 r. i 1 stycznia 2020 r. – Nowego Roku).

Zakaz obowiązuje od dnia 24 grudnia 2019 r. do dnia 31 stycznia 2020 r., z wyjątkiem 31 grudnia 2019 r. i 1 stycznia 2020 r. Używanie wyrobów pirotechnicznych w dniach 31 grudnia 2019 r. i 1 stycznia 201920 r. może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Lubelski Urząd Wojewódzki.

Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Wszystkie materiały pirotechniczne mogą być używane tylko pod nadzorem osoby pełnoletniej i trzeźwej. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.

Fajerwerki – jaki mandat?

Niektórzy jednak nie mogą doczekać się sylwestra i petardy odpalają wcześniej. Uwaga! Taka zabawa może skończyć się z mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Regulują to przepisy lokalne, a także Kodeks Wykroczeń. Art. 51 Kodeksu Wykroczeń mówi: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Ograniczenie nie obejmuje pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zawodowo zajmujące się taką działalnością oraz podmiotów uprawnionych do korzystania z materiałów pirotechnicznych na mocy odrębnych przepisów.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.