Fabryka Cukierków „Pszczółka” i Uniwersytet Przyrodniczy razem dla dziko żyjących pszczół

Fabryka Cukierków „Pszczółka” rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, dotyczącą ochrony pszczół dziko żyjących. Porozumienie, które podpisane zostało między tymi instytucjami, zakłada m.in. wspólnie działania na rzecz rozwoju postaw proekologicznych.

 

– Zdecydowaliśmy się na zaangażowanie w pomoc na rzecz pszczół dziko żyjących ze względu na ich ogromne znaczenie dla przyrody i życia człowieka. Wiemy też, jak ważne jest kształtowanie właściwych postaw dotyczących ekologii i propagowanie prawidłowych zachowań, zwłaszcza u dzieci. Dlatego cieszę się, że będziemy mogli wspierać tę ideę i wspólnie zrobić coś dla naszego środowiska  – powiedział Leszek Wertejuk, prezes zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka” sp. z o.o.

 

Ochroną zostaną objęte dziko żyjące pszczoły – murarki ogrodowe. Hotele, które zostaną przekazane szkołom, zapewnią schronienie tym owadom, które z coraz większym trudem znajdują dla siebie bezpieczną przestrzeń w miastach. Wewnątrz domku znajdą się puste łodygi trzciny, które będą zasiedlane przez owady.

 

Domki zostaną ustawione na terenie wskazanym przez szkoły, z którymi współpracować będzie FC „Pszczółka” oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Owady żyją samotnie, mają zredukowane żądło i są łagodne, dlatego nie stanowią zagrożenia dla osób, przebywających w pobliżu tych pszczelich hoteli.

 

W ramach działań edukacyjnych, Aleksandra Łoś i Michał Schulz pod kierunkiem dr hab. Anety Stracheckiej z Uniwersytetu Przyrodniczego przeprowadzą także zajęcia edukacyjno-warsztatowe, podczas których uczniowie z lubelskich szkół dowiedzą się, dlaczego pszczoły i ich praca jest tak ważna dla ludzi i środowiska. Poznają także ciekawostki, dotyczące życia pszczół, a także nauczą się jak, w prosty sposób, każdy własnoręcznie w domu może wykonać taki hotel dla owadów dziko żyjących.

 

Pod koniec marca, domki dla pszczół zostaną ustawione na terenie: Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi, Szkoły Podstawowej nr 38 im. H. Sienkiewicza, Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 im. Orląt Lwowskich, V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Szkoły Podstawowej nr 42 im. K. Gałczyńskiego. 

 

Pszczele hotele znajdą się także na terenie nowej fabryki cukierków, w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie.

 

Oprócz działalności proekologicznej, w ramach porozumienia z Uniwersytetem Przyrodniczym, studenci, przy pisaniu prac dyplomowych, będą także mogli korzystać z materiałów i technologii, którą w produkcji wykorzystuje Fabryka Cukierków „Pszczółka”. Dodatkowo, „Pszczółka” umożliwi realizację staży i praktyk zawodowych studentów na terenie fabryki.

 

Liczba pszczół, także tych dziko żyjących, zmniejsza się z roku na rok. Owady wymierają na skutek m.in. chemizacji rolnictwa, niszczenia ich siedlisk, zmiany klimatu, czy też chorób. Jak podaje Green Peace, aż 1/3 produktów, które je człowiek, wymaga zapylenia przez owady. W samej Europie aż 4000 odmian warzyw zależy od pracy owadów zapylających. Dlatego nagłaśnianie tego tematu oraz ochrona pszczół jest bardzo ważna.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.