Fabryka Cukierków „Pszczółka” i Uniwersytet Przyrodniczy razem dla dziko żyjących pszczół

Fabryka Cukierków „Pszczółka” rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, dotyczącą ochrony pszczół dziko żyjących. Porozumienie, które podpisane zostało między tymi instytucjami, zakłada m.in. wspólnie działania na rzecz rozwoju postaw proekologicznych.

 

– Zdecydowaliśmy się na zaangażowanie w pomoc na rzecz pszczół dziko żyjących ze względu na ich ogromne znaczenie dla przyrody i życia człowieka. Wiemy też, jak ważne jest kształtowanie właściwych postaw dotyczących ekologii i propagowanie prawidłowych zachowań, zwłaszcza u dzieci. Dlatego cieszę się, że będziemy mogli wspierać tę ideę i wspólnie zrobić coś dla naszego środowiska  – powiedział Leszek Wertejuk, prezes zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka” sp. z o.o.

 

Ochroną zostaną objęte dziko żyjące pszczoły – murarki ogrodowe. Hotele, które zostaną przekazane szkołom, zapewnią schronienie tym owadom, które z coraz większym trudem znajdują dla siebie bezpieczną przestrzeń w miastach. Wewnątrz domku znajdą się puste łodygi trzciny, które będą zasiedlane przez owady.

 

Domki zostaną ustawione na terenie wskazanym przez szkoły, z którymi współpracować będzie FC „Pszczółka” oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Owady żyją samotnie, mają zredukowane żądło i są łagodne, dlatego nie stanowią zagrożenia dla osób, przebywających w pobliżu tych pszczelich hoteli.

 

W ramach działań edukacyjnych, Aleksandra Łoś i Michał Schulz pod kierunkiem dr hab. Anety Stracheckiej z Uniwersytetu Przyrodniczego przeprowadzą także zajęcia edukacyjno-warsztatowe, podczas których uczniowie z lubelskich szkół dowiedzą się, dlaczego pszczoły i ich praca jest tak ważna dla ludzi i środowiska. Poznają także ciekawostki, dotyczące życia pszczół, a także nauczą się jak, w prosty sposób, każdy własnoręcznie w domu może wykonać taki hotel dla owadów dziko żyjących.

 

Pod koniec marca, domki dla pszczół zostaną ustawione na terenie: Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi, Szkoły Podstawowej nr 38 im. H. Sienkiewicza, Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 im. Orląt Lwowskich, V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Szkoły Podstawowej nr 42 im. K. Gałczyńskiego. 

 

Pszczele hotele znajdą się także na terenie nowej fabryki cukierków, w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie.

 

Oprócz działalności proekologicznej, w ramach porozumienia z Uniwersytetem Przyrodniczym, studenci, przy pisaniu prac dyplomowych, będą także mogli korzystać z materiałów i technologii, którą w produkcji wykorzystuje Fabryka Cukierków „Pszczółka”. Dodatkowo, „Pszczółka” umożliwi realizację staży i praktyk zawodowych studentów na terenie fabryki.

 

Liczba pszczół, także tych dziko żyjących, zmniejsza się z roku na rok. Owady wymierają na skutek m.in. chemizacji rolnictwa, niszczenia ich siedlisk, zmiany klimatu, czy też chorób. Jak podaje Green Peace, aż 1/3 produktów, które je człowiek, wymaga zapylenia przez owady. W samej Europie aż 4000 odmian warzyw zależy od pracy owadów zapylających. Dlatego nagłaśnianie tego tematu oraz ochrona pszczół jest bardzo ważna.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.