Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lublinie | PROGRAM

10500322 727192027339497 4148824748402088614 n e1410688984939

Prezentacja i przejazdy zabytkowym autobusem Jelcz 272 Mex, darmowe przejażdżki jedynym w Polsce przegubowym trolejbusem marki Solaris Trollino 18 oraz bezpłatne przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego auta podczas Dnia bez Samochodu – to tylko niektóre z atrakcji w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Lublinie.

Darmowe przejazdy przegubowym trolejbusem marki Solaris Trollino 18 przewidziano w dniu 20 września br. (sobota) podczas akcji ulicznej „Parking Day” na Krakowskim Przedmieściu/Plac Litewski.
Trolejbus ma być obecny w zatoce przystankowej Plac Litewski 03 w godz. 12:00-15:30.
Następnie o godz. 15:30 przewidziano bezpłatny przejazd trolejbusem trasą:
PLAC LITEWSKI 03 – 3 Maja – Dolna 3 Maja – Prusa – Jaczewskiego –
(Chodźki) – Obywatelska – Lubartowska – Królewska – Wyszyńskiego – Bernardyńska – Plac Wolności – Kapucyńska – Krakowskie Przedmieście – PLAC LITEWSKI 03.
W trolejbusie podczas przejazdu będą obecni przedstawiciele LTEK-u, którzy będą opowiadać o historii trolejbusów.

Z kolei w dniu 22 września br., który kończy obchody ETZT, organizatorzy przewidzieli udział odrestaurowanego Jelcza 272 Mex, nazywanego „Ogórkiem”.
Autobus będzie prezentowany podczas Pikniku Transportowego na Placu Litewskim w godz. 15:00-17:00 (zatoka przystankowa Plac Litewski 03). Przewidziano dwa bezpłatne kursy „Ogórkiem” o godz. 15:00 i 16:00 trasą:

PLAC LITEWSKI 03 – Krakowskie Przedmieście – Al. Racławickie – Al.
Sikorskiego – Al. Solidarności – Al. Tysiąclecia – Wodopojna – Królewska
– Wyszyńskiego – Bernardyńska – Plac Wolności – Kapucyńska – Krakowskie Przedmieście – PLAC LITEWSKI 03.

W autobusie podczas przejazdu obecni będą przedstawiciele LTEK-u, którzy przybliżą uczestnikom historię lubelskiego „Ogórka”.

Jednocześnie będzie to pierwsza prezentacja wspomnianego Jelcza 272 Mex, którego udało się odrestaurować dzięki staraniom Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie. Prace trwały ponad rok.
Autobus jeździł w przeszłości w Lublinie (lata 1971-1983), potem na kilka lat opuścił nasze miasto i trafił w ręce prywatnej osoby. Teraz do nas powraca. Jelcz 272 Mex, tak jak było pierwotnie, jest czerwono-kremowy. Ma ponad 10 metrów długości, dwoje drzwi i 81 miejsc (28 siedzących i 53 stojące).

Posiadasz prawo jazdy? Podróżujesz MPK za darmo

Jeśli jesteś kierowcą i będziesz miał przy sobie dowód rejestracyjny swojego pojazdu, to w poniedziałek 22 września br. autobusami i trolejbusami komunikacji miejskiej masz prawo podróżować za darmo. W ten sposób Lublin włączy się w obchody Międzynarodowego Dnia Bez Samochodu.

Każdy kierowca, który w poniedziałek zechce zostawić swoje auto w domu, dojazd do pracy ma darmowy.Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny i już nie potrzebujemy kasować biletu w komunikacji miejskiej.

Dodatkowo z bezpłatnych przejazdów będą mogły skorzystać osoby podróżujące wspólnie z osobami posiadającymi dowód rejestracyjny. Wszystkie osoby, które skorzystają z tego uprawnienia, otrzymają specjalne naklejki promujące korzystanie z komunikacji miejskiej.

Ramowy program obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Lublinie w dniach 16-22 września 2014 roku.

16.09.2014 WTOREK

11:00-11:30 stacja rowerowa na ul. Bajkowskiego obok Ratusza

Otwarcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

13:00-14:00 Al. Racławickie, przejście dla pieszych przy CSK

Happening „Zwróć uwagę na pieszego”

Do największej ilości potrąceń dochodzi w miejscach, gdzie piesi w teorii powinni być bezpieczni, czyli na oznakowanych przejściach przez jezdnię. Wypadkom na pasach w większości winni są kierowcy. Nie zachowują tam  ostrożności, co najczęściej kończy się tragicznie dla niechronionego karoserią pieszego.
Happening ma zwrócić uwagę na to, że pieszy jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu, którego nie można tak po prostu zignorować i zawsze trzeba zwracać na niego uwagę. Pieszego trzeba się spodziewać na każdym przejściu i zawsze jeździć tak, by w razie potrzeby można było szybko się zatrzymać.

17:30-19:00 Kawiarnia „Kawka”, ul. Okopowa 9

Otwarte spotkanie rowerowe pt „Wsiadam na rower!”

Spotkanie dla osób, które chciały by zacząć jeździć rowerem po mieście do szkoły czy pracy, a nie wiedzą od czegozacząć. Spotkanie prowadzone w formie prezentacji i dyskusji pozwoli rozwiać wiele istotnych pytań i problemów tj.bezpieczeństwo ruchu, najlepsze trasy do celu, jazda w złych warunkach pogodowych, w czasie zimy, z dziećmi atakże na zakupy.

 

17.09.2014 ŚRODA

17:00-19:30 Plac Litewski

Otwarte terenowe zajęcia z zakresu bezpiecznej jazdy rowerem po mieście.

W ramach zajęć zainteresowane osoby przejadą po ustalonej wcześniej trasie, obejmującej wszystkie rodzajeinfrastruktury rowerowej (drogi rowerowe, pasy rowerowe, kontrapasy, rondo rowerowe) oraz drogi publiczne bezinfrastruktury rowerowej o różnej prędkości, natężeniu ruchu i oznakowaniu (skrzyżowania równorzędne, strefyuspokojonego ruchu).

Uczestnicy poznają przepisy prawa regulujące ruch rowerowy oraz obowiązkowe wyposażenie roweru; dowiedzą sięjak należy zachowywać się w miejscach szczególnie niebezpiecznych (skrzyżowania, rejony dużego natężenia ruchupieszego, ruchliwe ulice bez tras rowerowych), jak korzystać ze zgodnych z prawem ułatwień (omijanie lubwyprzedzanie wolno jadących pojazdów, jazda środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu, warunki jazdy po chodniku), atakże jak bezpiecznie zostawiać rower bez opieki, jakie stojaki i zapięcia rowerowe są najlepsze.

Zapisy i regulamin na www.LublinRowerem.pl

 

18.09.2014 CZWARTEK

17:30-19:00 Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS (Chatka Żaka), ul. Radziszewskiego 16

Prezentacja i debata „Dwie recepty na rowerowy sukces: upalna Sewilla oraz mroźne Oulu”

Dwa zupełnie różne miasta, położona na południu Hiszpanii Sewilla oraz znajdujące się blisko koła podbiegunowego Oulu w Finlandii, są synonimami sukcesu w rozwoju ruchu rowerowego. Sewilla dokonała transportowej rewolucji, dzięki czemu ruch rowerowy w ciągu zaledwie 3 lat wzrósł tam 10-krotnie i wynosi ok. 7%. Z kolei w Oulu pomimo surowego klimatu udział ruchu rowerowego to 20%, który w zimie zmniejsza się tylko nieznacznie. O tym czy podobne osiągnięcia są możliwe także w polskich warunkach opowie Marcin Jackowski ze Stowarzyszenia Zielone Mazowsze z Warszawy.

 

19.09.2014 PIĄTEK

15:00-17:00 Most Kultury, ul. Zamojska

Akcja uliczna „Dzięki że jeździsz rowerem!”

W jej ramach każdy rowerzysta będzie mógł napompować koła, sprawdzić hamulce a także otrzymać bezpłatnieelementy w które nie jest wyposażony jego rower tj. odblaski czy dzwonek.

15:00 Siedziba Zarządu Transportu Miejskiego, al. Kraśnicka 25

Otwarcie wystawy prac plastycznych i literackich poświęconych trolejbusom.

Rozstrzygnięcie Gry Komunikacyjnej 2014

 

20.09.2014 SOBOTA

12:00-20:00 Plac Łokietka

Happening „Krzyk o ławki”

W miejscach, gdzie chodzi najwięcej osób brakuje ławek, na których można by odpocząć czy poczekać na umówione spotkanie. Nawet przy Bramie Krakowskiej, przy której codziennie spotykają się tysiące lublinian, nie ma ani jednego miejsca do siedzenia. Dlatego raz jeszcze chcemy na kilka godzin postawić w tamtym miejscu ławki. I wiemy, że od razu pojawią się ludzie, którzy zechcą z nich skorzystać. Autorki: Joanna Wójcik, Aleksandra Warwas, Andżelika Madej (architektura krajobrazu KUL).

12:00-16:00 Krakowskie Przedmieście, pomiędzy 3-go Maja a Ewangelicką

Akcja uliczna „Parking Day.

W czasie Parking Day przestrzeń zajęta zwykle przez zaparkowane samochody zostanie przekształcona w przestrzeńprzyjazną mieszkańcom. Pojawią się na niej stoły, krzesła i leżaki, miejsca do gier i zabaw dla dzieci oraz zieleń. Przy muzyce będzie można poczytać gazetę i napić się kawy i herbaty. Chętni będą mogli przejechać się rowerem towarowym, tall-bike czy wypróbować przyczepkę do przewozu dzieci.

12:00-15:30 Krakowskie Przedmieście/Plac Litewski

Prezentacja trolejbusu przegubowego Solaris Trollino 18

Dla wszystkich mieszkańców udostępniony zostanie do zwiedzania nowoczesny trolejbus Solaris Trollino 18. Lublin jest jedynym miastem w Polsce w którym można obecnie spotkać przegubowe trolejbusy. W czasie prezentacji przedstawiciele LTEK będą opowiadać o historii oraz planach rozwoju komunikacji trolejbusowej w Lublinie.

15:30-16:00 Krakowskie Przedmieście/Plac Litewski

Bezpłatny przejazd trolejbusem Solaris Trollino 18 po śródmieściu Lublina, powrót na Plac Litewski.

 

21.09.2014 NIEDZIELA

12:00-14:30 Plac Litewski

Otwarte terenowe zajęcia z zakresu bezpiecznej jazdy rowerem po mieście.

Zapisy i regulamin na www.LublinRowerem.pl

 

22.09.2014 PONIEDZIAŁEK (Dzień bez Samochodu)

15:00-17:00 Plac Litewski

Piknik transportowy

W czasie pikniku odbędzie się szereg wydarzeń, wśród których będą m.in. konkursy na najciekawiej przebranego rowerzystę i rowerzystkę, wiedzy o komunikacji miejskiej, wiedzy o bezpieczeństwie i ruchu rowerowym czy zajęcia zręcznościowe. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w teście zapięć rowerowych, sprawdzić stan techniczny roweru w mobilnym serwisie a także dowiedzieć się wszystkiego na temat zrównoważonego transportu, inwestycji w transport zbiorowy, rozwoju ruchu rowerowego czy nowej infrastruktury w Lublinie. Nagrodami w konkursach będą bezpieczne zapięcia typu U-lock, oświetlenia rowerowe i zestawy kluczy rowerowych. Jednym z celów pikniku ma być promocja rowerowych wniosków do budżetu obywatelskiego na 2015 rok, a w szczególności budowy U-kształtnych parkingów rowerowych przy szkołach.

Prezentacja i przejazdy zabytkowym autobusem Jelcz 272 MEX

Integralną częścią pikniku będzie prezentacja legendarnego autobusu Jelcz 272 MEX, powszechnie nazywanego „ogórkiem”, odrestaurowanego dzięki staraniom MPK Lublin. Dla chętnych przewidziane są bezpłatne przejażdżki po Lublinie. Odjazdy o godzinie 15 i 16.

17:00-18:30 Plac Litewski – Plac Łokietka

Wielki Przejazd Rowerowy ulicami Lublina

Przejazd ma być manifestacją obecności rowerzystów w Lublinie i poparcia dla rozwoju ruchu rowerowego. Trasa będzie obejmowała nowoczesne rozwiązania rowerowe na terenie miasta, zwłaszcza pasy rowerowe i ulice z kontra ruchem rowerowym, jako elementem promocji i utrwalania w świadomości mieszkańców. Oprawę przejazdu będzie stanowić grająca riksza, flagi i inne elementy artystyczne.

Każdy uczestnik przejazdu będzie miał szansę wygrać nagrodę główną, którą będzie wspaniały klasyczny rower miejski Unibike Old School, a także nagrody pocieszenia. Konkurs odbędzie się na zakończenie przejazdu pod lubelskim Ratuszem na Placu Łokietka

plakatdztfot. ztm.lublin.eu | materiały: Lublin rowerem

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.