„Essa” Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Co znaczy to słowo? Definicja

Essa Młodzieżowe Słowo Roku 2022
Essa Młodzieżowe Słowo Roku 2022 | fot. Adobe Stock

Internauci już po raz siódmy wybrali Młodzieżowe Słowo Roku w plebiscycie organizowanym przez PWN. Tegorocznym słowem została „essa”. Wiesz, co oznacza? Sprawdziliśmy definicję.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych lub najciekawszych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń.

W sumie do Wydawnictwa Naukowego PWN wpłynęło ponad 125 tysięcy zgłoszeń, wśród których znalazło się ponad 8 tysięcy słów i wyrażeń. Wszystkie propozycje przeanalizowało jury plebiscytu. Wśród finałowych wyrazów znalazły się m.in.: „essa”, „gigachad”, „naura”, „betoniarz” czy „NPC”.

Co znaczy essa?

Na podstawie liczby oddanych głosów zadecydowano, że Młodzieżowym Słowem Roku 2022 będzie „essa”.

„Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan – począwszy od ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi aż po zasygnalizowanie »nieznośnej lekkości bytu«. W każdym razie słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych” – komentuje dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury.

Co znaczy odklejka?

Kapituła przyznała także Nagrodę Jury dla słowa „odklejka”.

„Słowo „odklejka” oznacza stan, ewentualnie osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucie, ale też oceny wypowiadanych treści. Odklejka już wcześniej występowała w języku potocznym, ale przez młodzież została odkryta na nowo dzięki obecnym w slangu jednostkom z przedrostkiem od- odnoszącym się do osób, np.: odklejony, odklejus, odkleja” – tłumaczą organizatorzy konkursu.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.