Episkopat: Polecamy biskupom zwalnianie z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy

msza ksiądz kielichy kościół shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Episkopat Polski wydała specjalny komunikat, w którym zaleca biskupom, aby nie nakazywali wiernym uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej.

„Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, do 29 marca rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem” – głosi zarządzenie wydane po czwartkowym posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

„Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” – podkreślono w komunikacie.

Rada Stała KEP poinformowała też o zasadach, których należy przestrzegać w czasie liturgii do 29 marca tego roku. Wskazano, że kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. KEP zachęca do przyjmowania komunii na rękę. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk.

Zgodnie z zaleceniami Rady Stałej KEP cześć krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. Wierni powinni także powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. W komunikacie zalecono również nałożenie folii ochronnych na kratki konfesjonałów oraz rezygnację z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Do 29 marca wszystkie bierzmowania zostały odwołane, zawieszone zostały też pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę czy rekolekcje szkolne.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.