Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce wejdzie w posiadanie chłodni należącej do grupy producenckiej Lubsad w Poniatowej. Dzięki temu „Elizówka” będzie mogła skupować owoce miękkie od rolników.
– Do tej pory państwo nie miało takiego instrumentu, a ceny na rynkach rolnych dyktował kapitał zachodni. Teraz chcemy budować markę polskiej żywności i dystrybuować ją na rynki dalekowschodnie i zachodnie – mówił na poniedziałkowym briefingu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
Chodzi dokładnie o wydzierżawienie przez Lubelski Rynek Hurtowy „Elizówka” – spółkę z większościowym udziałem Skarbu Państwa – chłodni należącej do upadłego przedsiębiorstwa Lubsad w Poniatowej.
– Jesteśmy na etapie rozmów z syndykiem. Zakład w Poniatowej chcemy przejąć w najbliższych dniach i od razu uruchomić produkcję – zapowiada Tomasz Solis, przedstawiciel Elizówki. – W zakładzie tym są trzy komory, które pomieszczą ok. 4 tys. ton owoców – dodał.
Decyzja o dzierżawie chłodni w Poniatowej przez „Elizówkę”, zdaniem wojewody, idzie w kierunku przywrócenia państwu możliwości interweniowania na rynku rolnym.
– Naszą ideą jest to, żeby Rynek Hurtowy „Elizówka” stał się centrum dystrybucji polskiej żywności, przetworzonej żywności, po to żeby budować markę polskiej żywności na rynkach dalekowschodnich. Celem jest, aby polski produkt wytwarzany przez rolników skupować w rozsądnej cenie opłacalnej dla tych rolników, przetwarzać – bo na przetworzonym produkcie jest marża – wyjaśnił Czarnek.
Wojewoda zapowiedział także budowę na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego „Elizówka” – Centrum Obsługi Rolnictwa skupiającego agendy rządowe, inspekcje i inne organizacje służące rolnictwu, które funkcjonują w różnych miejscach w Lublinie i regionie. – Rolnik ma być obsłużony w jednym okienku – powiedział Czarnek.
Lubelski Rynek Hurtowy działa od 2000 r. w Elizówce pod Lublinem. Jest stałym miejscem zaopatrzenia dla wielu firm – można tu sprzedać i kupić m.in. warzywa, owoce, nabiał, mięso, pieczywo, mrożonki, ryby, kwiaty.
Spółka posiada ponad 47 ha gruntów, z czego na rynek hurtowy zagospodarowano 18 ha. Blisko 88% akcji spółki należy do Skarbu Państwa.
Inicjatywa jest odpowiedzią na trudną sytuacją na rynku owoców miękkich związaną z niskimi cenami skupu owoców.
Słuszna,lecz spóźniona decyzja. Może zdążą ze skupem chociaż części owoców miękkich.