Dzwoniąc na numer alarmowy 998, odbierze operator 112

straż pożarna wóz strażacki drabina
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

W dniach od 8 do 15 lutego na terenie woj. lubelskiego przeprowadzony zostanie proces przekierowania numeru alarmowego Straży Pożarnej 998 na numer alarmowy 112. Numer 998 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia.

Dotychczas dzwoniąc pod numer 998 każdy miał pewność, że po drugiej stronie odezwie się funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Od 15 lutego zgłoszenie przyjmie operator numeru alarmowego 112. Wszystko za sprawą przekierowania połączenia.

Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 998 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych.

Dyspozytorzy ze Straży Pożarnej będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie lub bezpieczeństwo.

Nowy system to także sposób na fałszywe telefony. Selekcja będzie odbywała się na etapie centrum, a nie poszczególnych dyspozytorów służb. Ci otrzymają już właściwe i dokładnie opisane zgłoszenia.

W czerwcu 2018 r. został przekierowany numer alarmowy 997, natomiast na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.