Dzisiaj przypada najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku! W czwartek rozpoczyna się astronomiczne lato

Zachód słońca pomiędzy drzewami
Zachód słońca pomiędzy drzewami | fot. Dominik Wąsik

W czwartek rozpocznie się astronomiczne lato. 20 czerwca przypada najdłuższy dzień w roku, będzie on trwał w Lublinie 16 godzin i prawie 40 minut. Co ciekawe, w każdym mieście ma on inną długość.

Początek astronomicznego lata 2024

Astronomiczne lato w 2024 roku zaczyna się 20 czerwca o godz. 22:51, kiedy Słońce znajdzie się w punkcie Raka. Dokładny moment początku astronomicznego lata następuje w chwili tzw. przesilenia letniego i ta pora roku trwa do równonocy jesiennej, która w tym roku wypada 22 września.

Przesilenie letnie to czas najdłuższych dni i najkrótszych nocy na półkuli północnej, przy czym długość dnia i nocy jest różna w zależności od tego, w jakiej części kraju się znajdujemy.

Ile trwa najdłuższy dzień w roku?

W najdalej wysuniętych na północ fragmentach Polski najdłuższy dzień roku potrwa 17 godzin i 15 minut, w centrum około 16 godzin i 45 minut, a na południowych skrajach Polski jedynie 16 godzin i 12 minut.

W Lublinie najdłuższy dzień roku potrwa dokładnie 16 godzin 39 minut i 52 sekundy. Tym samym najkrótsza noc w naszym mieście będzie trwała zaledwie 7 godzin, 20 minut i 8 sekund.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.