Kultura i szacunek za kierownicą powinny iść w parze z umiejętnościami prowadzenia pojazdu i znajomością przepisów ruchu drogowego. Niestety w wielu wypadkach, kierowcy dają się ponieść impulsowi i realizują swoje pierwsze często niewłaściwe odruchy. Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy pod względem okiełznania ich i bycia bardziej kulturalnym i wyrozumiałym dla innych uczestników.
Dzień Grzeczności za kierownicą
To wyjątkowy czas refleksji i zrozumienia jak to wszystko funkcjonuje. Wszystko zaczęło się we Francji, i bardzo szybko znalazło akceptacje u polskich kierowców. Choć wywodzące się z Francji święto przypada tylko raz w roku, apelujemy o to, aby kierowcy o jego idei pamiętali przez cały czas. Dzień Grzeczności za kierownicą to także doskonały moment refleksji, jak każdy z nas może poprawić codzienne bezpieczeństwo na drogach.

Korzystna dla wszystkich idea święta
Wprowadzone święto ma na celu uświadomienie kierowców, by w czasie jazdy zachowywali się kulturalnie, życzliwie wobec innych użytkowników dróg, a także, by nie zapominali o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego. Duży ruch pojazdów powoduje, że wielu kierowców ponoszą nerwy, a agresywne zachowania na drodze mogą być przyczyną wypadków i lekkomyślnych zachowań, które mogą napędzać lawinę nieszczęść.
Ze skrajności w skrajność
Nikt tutaj nie namawia do ślepego posłuszeństwa i wyzbycia się swoich emocji. Chodzi tylko o odrobinę samorefleksji, dlaczego ten kierowca zrobił to, tamto – jak mogę ja zareagować, aby sprawy potoczyły się dobrze dla wszystkich. To tyle i aż tyle dla nas kierowców, którzy ciągle gdzieś pędzą w pośpiechu.

Poniżej przedstawiamy wskazówki, które przydadzą się każdemu uczestnikowi ruchu drogowego:
- Nie zajeżdżaj drogi, gdyż takie agresywne zachowanie to brak poszanowania dla innych;
- Używaj kierunkowskazów, aby zasygnalizować zamiar wykonania manewru;
- Nie wjeżdżaj na skrzyżowanie, gdy nie możesz z niego zjechać;
- Na parkingach ustawiaj pojazd tak, by zajmować tylko jedno miejsce;
- Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zatrzymaj się, gdy obok czekają piesi;
- Ustępuj miejsca pojazdom uprzywilejowanym;
- Lewego pasa ruchu na drodze używaj tylko do wyprzedzania;
- Unikaj gwałtownego hamowania;
- Nie rozmawiaj przez telefon w czasie jazdy – stwarzasz wówczas zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego;
- Zatrzymaj się, gdy ktoś ma problem z pojazdem;
- Unikaj brawury, przekraczania prędkości, zachowaj bezpieczny odstęp od innego pojazdu.
- Zaprezentowane wskazówki powinny być przestrzegane przez kierowców ZAWSZE, nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą, bądźmy wyrozumiali, gdy ktoś popełni błąd, bo może on przytrafić się każdemu.

Nie każdy jest urodzonym kierowcą rajdowym
Zanim zrobimy coś głupiego, przypomnijmy sobie, jakie były nasze początki. Czy od razu mogliśmy cieszyć się luźną, bezstresową i intuicyjną jazdą? Pewnie nie. Dlatego bądźmy wyrozumiali dla innych kierowców, zwłaszcza tych mniej doświadczonych lub starszych. Zamiast krzyczeć przez uchyloną szybę czy gestykulować z frustracji, warto być pomocnym, na przykład ułatwiając im wyjazd z podporządkowanej drogi.

Karma wraca – dobre uczynki procentują
Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, dlatego tak istotne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, a zwłaszcza w tym szczególnym dniu – zasad życzliwości i uprzejmości.
Nasze zachowanie na drodze ma również wpływ na ogólną kulturę jazdy oraz płynność ruchu. Dobre nawyki obejmują na przykład korzystanie z jazdy na tzw. „suwak”, parkowanie w sposób umożliwiający miejsce dla innych pojazdów oraz udzielanie pomocy innym kierowcom w przypadku awarii ich pojazdów.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię