Dziś zmiana czasu z zimowego na czas letni 2020. Tej nocy pośpimy krócej

zmiana czasu na zimowy 2017
Zmiana czasu | fot. pixabay

Zmiana czasu zimowego na letni przypada tej nocy – 28 na 29 marca. Zegary w telefonach zmienią czas automatycznie, ale należy pamiętać przede wszystkim o zegarkach tradycyjnych.

Zmiana czasu na letni 2020 z zimowego – kiedy przestawiamy zegarki?

Mieszkańcy Unii Europejskiej muszą dwa razy w roku zmieniać godziny w swoich zegarkach. Do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Przejście z czasu astronomicznego, potocznie nazywanego zimowym, na czas letni, bywa kłopotliwe. Przesunięcie wskazówek zegarków z godz. 2:00 na 3:00 w nocy z soboty na niedzielę skraca czas na sen o godzinę. Zmiana na czas letni przypada zatem tej nocy 28/29 marca z godziny 2:00 na 3:00.

Pewnym pocieszeniem jest fakt, że dzięki temu zabiegowi zyskujemy dodatkową godzinę światła słonecznego wieczorami (kosztem poranka). Jest to jednak zmiana, którą przechodziliśmy wielokrotnie, więc i tym razem zniesiemy dzielnie tę niedogodność.

Zmiana czasu na letni 2020

W nocy z soboty 28 marca na niedzielę 29 marca przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. O godzinie 2:00 należy przestawić zegarek o godzinę do przodu – czyli na 3:00. Warto pamiętać, że takie urządzenia jak komputery i telefony automatycznie przestawią godzinę. W tradycyjnych zegarkach musimy pamiętać o tym sami.

W Polsce zmianę czasu stosujemy od 1977 roku. Obecnie czas letni funkcjonuje w około 70 państwach, również europejskich nie wliczając Islandii, a od 2011 roku również Rosji i Białorusi. W krajach wysoko rozwiniętych wyjątek stanowi Japonia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.