Dziś w Lublinie odbędzie się protest przeciwko masowemu odstrzałowi dzików

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Dzisiaj o godz. 15.00 przed lubelskim ratuszem mieszkańcy Lublina będą protestować przeciwko masowemu odstrzałowi dzików na terenie województwa lubelskiego i całego kraju.

Udział w wydarzeniu na Facebooku zadeklarowało jak dotąd blisko 200 osób. – „Sprzeciwiamy się pomysłowi masowego odstrzału dzików na terenie Polski, rzekomo w walce z ASF. Działania tego nie popiera większość specjalistów jak i sami myśliwi. Także my stańmy w obronie dzików!” – apelują w wydarzeniu organizatorzy.

Od 12 stycznia przez trzy kolejne weekendy planowany jest masowy odstrzał dzików na terenie całego kraju, który ma na celu maksymalne obniżenie liczebności populacji dzików.

„Odstrzałowi poddawane będą także lochy ciężarne. Powodem jest rzekoma walka z ASF, przy czym większość specjalistów wskazuje, że takie metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Jako skuteczną metodę walki z afrykańskim pomorem świń wskazują oni skupienie się na zachowaniu zasad bioasekuracji m.in. używanie mat dezynfekujących przez hodowców czy izolacja świń od innych zwierząt w gospodarstwie” – wyjaśnia Angelika Trześniewska, współorganizatorka demonstracji.

Demonstracja „Solidarni z dzikami! Lublin” odbędzie się 11 stycznia na pl. Łokietka w Lublinie (o godz. 15.00).

Skąd decyzja o odstrzale dzika? Wynika to z próby walki z afrykańskim pomorem świń (African Swine Fever). Choroba przywędrowała do Polski ze wschodu. Zarażone zwierzęta umierają w ciągu kilku dni. Naukowcy wskazują, że ta metoda może przyczynić się do wzrostu zachorowań na ASF.



WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.