Dziś policja przeprowadza wzmożone kontrole w rejonie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych

Kontrola policji przy przejściu dla pieszych na al. Unii Lubelskiej
Kontrola policji przy przejściu dla pieszych na al. Unii Lubelskiej | fot. Dominik Wąsik

Dziś policjanci ruchu drogowego przeprowadzają wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Genezą działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, motorowerzystów oraz motocyklistów.

Kontrole policjantów na przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych

Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych i rowerzystów. Policjanci zwracają szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów i kierujących pojazdami względem pieszych – w szczególności w rejonach przejść dla pieszych i skrzyżowań.

Kierowcom zabrania się w szczególności wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierowca, zbliżając się do przejścia, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu, wchodzącemu na pasy. Za wspomniane wykroczenia grozi mandat do 1500 zł. Oprócz tego funkcjonariusze przyjrzą się także zachowaniu pieszych oraz rowerzystów.

Piesi wchodząc na przejście, muszą pamiętać o tym, aby nie korzystać z telefonów komórkowych – mandat do 300 zł. Nie mogą też przejeżdżać przez przejście na rowerze, hulajnodze, bo takie sytuacje też się zdarzają i niestety są to dość groźne zjawiska.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.