Najnowsze spoty
15 sierpnia 1317 roku Władysław Łokietek wydał akt lokacji na prawie magdeburskim dla miasta Lublina.
Władysław Łokietek książę krakowski i sandomierski poleca Maciejowi, wójtowi z Opatowca lokację miasta Lublina na prawie magdeburskim. Nadany przez Łokietka dokument lokacyjny z 15 sierpnia 1317 roku wiele zmieniał w życiu koziego grodu nad Bystrzycą. Ten obszerny przywilej handlowy i samorządowy Lublin otrzymał obok Radziejowa, Nakła, Lipnicy Murowanej, Rymarzewa i Tarnowa.
Odtąd Lublin stał się ośrodkiem funkcjonującym według nowej formy ustrojowej, podobnym pod tym względem do Poznania, Krakowa czy Sandomierza – lokowanych na prawie magdeburskim w poprzednim stuleciu. Lokacja była więc ważnym etapem na drodze do ukształtowania się Lublina w sprawny, znaczący i nowoczesny organizm miejski.
Nadał mieszczanom 100 łanów ziemi miary magdeburskiej – w przeliczaniu na dzisiejszą miarę – 2500 hektarów ziemi. Wyłącza mieszczan spod wszelkiej innej jurysdykcji poza miejską, pozostawiając im prawo apelacji do króla.
Oryginał wydanego w Krakowie aktu lokacyjnego przechowuje Archiwum Państwowe w Lublinie. Oryginał 700-letniego dokumentu będzie można oglądać we wtorek na Zamku Lubelskim od godz. 15 do 19.
źródło: Teatr NN
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię