Dziś 74. rocznica Powstania Warszawskiego. Obchody w Lublinie [PROGRAM]

ołnierz
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Dziś przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Po raz kolejny w Lublinie i wielu miastach w całej Polsce obchodzone będą uroczystości z tej okazji.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. 1-go sierpnia o godzinie 17:00, tzw. godzinie „W” w stolicy rozległy się pierwsze strzały, które oznaczały, że naród polski powstał do walki przeciwko okupantowi. Do walki przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Będąc przy Powstaniu Warszawskim, należy wspomnieć jego najbardziej znany symbol, jakim jest znak Polski Walczącej. Dziś budzi wiele kontrowersji, bo często bywa wykorzystywany jako komercyjny znak na koszulkach czy naklejkach na autach.

Obchody Powstania Warszawskiego w Lublinie

W Lublinie o godzinie „W” (17.00) na Placu Litewskim przy Pomniku Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczystość 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. O tej godzinie w całym mieście zawyją syreny. Nadany będzie sygnał akustyczny, ciągły, trwający 1 minutę.

Program uroczystości wygląda następująco:

+ godz. 16:45 – zbiórka uczestników na Placu Litewskim przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza
+ godz 17:00 – rozpoczęcie uroczystości – dźwięk syren, odegranie hymnu narodowego, powitanie uczestników uroczystości, wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów
+ godz. 17:45 – przejazd zamawianym autobusem MPK Plac Litewski na przystanek KUL
+ godz. 18:00 – Msza św. w intencji Powstańców Warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza” poległych, zmarłych i żyjących, z udziałem pocztów sztandarowych, w kościele cywilno-wojskowym na Alejach Racławickich 20

Spot przygotowany z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.