Ważny temat? Prześlij newsa!

Dziś 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Obchody w Lublinie i Zamościu

Spotted Lublin

Dziś mija 37 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Sprawdź, program obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Lublinie i Zamościu. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Belwederze w trakcie posiedzenia Rady Państwo podjęto uchwałę o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. W noc z 12 na 13 grudnia o […]

Milicja przygotowuje się do zajęcia siedziby Zarządu Regionu łódzkiej „Solidarności”, 13 grudnia 1981 r. | fot. IPN

Dziś mija 37 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Sprawdź, program obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Lublinie i Zamościu.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Belwederze w trakcie posiedzenia Rady Państwo podjęto uchwałę o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju.

W noc z 12 na 13 grudnia o godzinie 0:00 oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe.

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Wyłączono komunikację telefoniczną, wprowadzono cenzurę korespondencji. Po późniejszym przywróceniu łączności, kontroli i cenzurze podlegały również rozmowy telefoniczne (w słuchawkach telefonicznych informował o tym powtarzający się automatyczny komunikat: rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana…).

Ograniczono również możliwość przemieszczania się wprowadzając godzinę milicyjną (w początkowym okresie od 19:00, następnie od 22:00 do 6:00), jednocześnie zakazano zmiany miejsca pobytu bez uprzedniego zawiadomienia władz administracyjnych.

Stan wojenny w Polsce obowiązywał od 13 grudnia 1981 r. do 21 lipca 1983 r. 31 grudnia 1982 r., po ponad roku obwiązywania na mocy uchwały Rady Państwa PRL zawieszony, a ostatecznie zniesiony przez Sejm 22 lipca 1983 r.

Obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

ZAMOŚĆ – 13.12.2018 r.
15.00 – Rekonstrukcja historyczna na rynku Solnym
17.00 – Msza św. w kościele Redemptorystów pw. św. Mikołaja w Zamościu

LUBLIN – 13. 12. 2018 r.
17:00 – Koncert Pieśni Niepokornej – młodzież w hołdzie osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym, Kościół Pobrygidkowski, ul. Narutowicza 6
18:00 – Msza święta w intencji Ojczyzny i za wszystkie Ofiary stanu wojennego (Kościół Pobrygidkowski). Po Mszy św. przemarsz pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik patrona NSZZ „Solidarność”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz złożenie kwiatów.

PLAKAT 13.12.2018

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jerbie
6 lat temu

Nikt z tych komuszych psów nie poniósł odpowiedzialności, odradzają się w warszawce.

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check