Dziś 25 lipca obchodzimy Dzień bezpiecznego kierowcy. Podziękujmy wzajemnie osobom, dla których liczy się bezpieczeństwo siebie i innych

bezpieczny kierowca
Plakat KMP Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy – to dobra okazja, aby docenić tych, którzy stawiają na pierwszym miejscu bezpieczeństwo na drodze oraz przypomnieć pozostałym uczestnikom ruchu drogowego o bezpiecznym korzystaniu z drogi, oraz przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Czym jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Polsce?

Dzień Bezpiecznego Kierowcy to święto obchodzone w Polsce 25 lipca od 2006 roku. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa. Święty Krzysztof jest patronem kierowców, dlatego powstał pomysł obchodzenia tego dnia jako Dnia Bezpiecznego Kierowcy.

To dzień, kiedy szczególnie możemy zastanowić się nad nawykami za kierownicą. Czy zawsze dbamy o bezpieczeństwo siebie i innych. Czy pamiętamy o pasach bezpieczeństwa. Jak często sięgamy po telefon podczas prowadzenia.

kierowca korzysta z telefonu
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Co grozi za używanie telefonu za kierownicą?

Mandat. Taryfikator przewiduje za takie przewinienie 500 zł i 12 punktów karnych. O ile 500 zł to dzisiaj już bolesna kara, o tyle 12 punktów, dodatkowo może niejednego kierującego pozbawić uprawnień na długie miesiące i ostudzić jego zapał do sięgania po telefon.

Pamiętajmy, że za kierownicą poruszamy się pojazdem. Każda chwila nieuwagi to pokonany dystans kilkuset metrów w ciężkim pojeździe. Telefony znacznie ograniczają naszą świadomość, percepcje i zmysły podczas prowadzenia auta — nawet jeżeli na chwilę tylko spoglądamy na nie.

Wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić do tragicznego wypadku. Zabrać komuś życie lub zdrowie. Korzystanie z telefonu niebezpieczne dla życia i zdrowia innych to rozmowy telefoniczne, pisanie smsów, komunikatory, social media i słuchanie muzyki nazbyt głośno na głośnikach i słuchawkach.

Czy stojąc na światłach można używać telefonu?

W świetle prawa siedząc za kierownicą pojazdu, mimo iż, aktualnie stoisz na światłach i nie poruszasz się- to uczestniczysz w ruchu drogowym. Dla ustawodawcy jesteś w trakcie jazdy i nie możesz używać telefonu, bo obowiązują cię te same przepisy, co podczas faktycznego przemieszczania auta.

IMG 20200121 163500
Sygnalizacja świetlna na rondzie Lubelskiego Lipca ’80 | fot. Dominik Wąsik

Dziękujemy odpowiedzialnym osobom za kierownicą na co dzień

W tym dniu składamy podziękowania wszystkim bezpiecznym kierowcom, którzy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo na drodze nie tylko swoje, ale też innych użytkowników drogi. Niech to będzie również inspiracja dla nas wszystkich, abyśmy byli odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego, w tym kierowcami. Nasze zachowanie na drodze ma wpływ na innych.

Na drodze jest miejsce dla wszystkich uczestników ruchu drogowego i każdy ma prawo czuć się na niej bezpieczny. Wszystkim kierowcom i pieszym życzymy bezpiecznej drogi i zawsze osiąganego celu podróży

Jak oceniasz kulturę i bezpieczeństwo na naszych drogach?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.