Dzień Solidarności i Wolności w Lublinie. Sprawdź program obchodów

Dzień Solidarności i Wolności w Lublinie
Dzień Solidarności i Wolności w Lublinie | fot. NSZZ Solidarność Region Środkowo-Wschodni Lublin

31 sierpnia 2023 r. przypada Dzień Solidarności i Wolności. To 43. rocznica upamiętniająca wydarzenie porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu z 1980 roku. Przedstawiamy program obchodów Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie.

Program obchodów Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie 2023

W czwartek 31 sierpnia w Lublinie odbędą się obchody Dnia Solidarności i Wolności. Przedstawiciele miasta zapraszają mieszkańców do udziału w zaplanowanych uroczystościach.

Program:

  • 17:00 Uroczystości przed Pomnikiem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka z udziałem pocztów sztandarowych
  • 19:00 Msza święta w Archikatedrze Lubelskiej w intencji wszystkich żyjących i zmarłych, którzy działali w ruchu solidarnościowym oraz na rzecz wolności Ojczyzny
  • 20:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ul. Królewska 9

Zobacz także: Potańcówka w skansenie. Przetańczymy całą noc pod gołym niebem. Pożegnanie wakacji już w weekend

Dzień Solidarności i Wolności – co to za święto

Dzień Solidarności i Wolności jest obchodzony od 2005 roku co roku 31 sierpnia w rocznicę Porozumień Sierpniowych. Święto zostało ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku.

Wszystko zaczęło się od letnich strajków w Lublinie i Świdniku. Lubelscy robotnicy dali przykład działania pracującym w innych regionach. Następnie protesty objęły całą Polskę, w tym również Stocznię Gdańską, gdzie 14 sierpnia 1980 roku Wolne Związki Zawodowe domagały się przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy.

Gdy były prezydent zjawił się w stoczni, został liderem strajku. Zapowiedziano zakończenie protestów pod warunkiem spełnienia postulatów płacowych.

Mimo ciągłych prób złamania strajkujących 31 sierpnia 1980 roku w Sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisano Porozumienie Sierpniowe. Na dokumencie podpisał się Lech Wałęsa, który reprezentował strajkujących stoczniowców oraz Mieczysław Jagielski – wicepremier Rządu PRL.

Dzień Solidarności i Wolności 2023. Czy 31 sierpnia to dzień wolny od pracy?

Czy 31 sierpnia w Dzień Solidarności i Wolności trzeba iść do pracy? W tym roku 31.08 wypada w czwartek. Nie mamy dobrych wiadomości. Ten dzień nie jest ustawowo wolny od pracy.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.