Dworzec PKP i PKS w jednym miejscu. Wielofunkcyjny dworzec metropolitalny [WIZUALIZACJE]

rs dyplom zck 01

Od dawna wiadomo, że dworzec PKS ma zostać przeniesiony w okolice dworca kolejowego. Wszystko to w jednym miejscu stworzy Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Lublinie.

Likwidację dotychczasowego dworca autobusowego na Podzamczu zakłada projektowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tego fragmentu Lublina. Jego autorzy przyjęli, że place parkingowo-manewrowe, stanowiska dla autobusów i zaniedbany budynek przeznaczony do obsługi podróżnych nie powinny znajdować się w bliskości historycznej części miasta wojewódzkiego. Zamiast dworca zaplanowano dwa przystanki komunikacji autobusowej regionalnej i dalekobieżnej.

Dworzec autobusowy powstanie tuż obok dworca kolejowego na ul. Gazowej, na dotychczasowym terenie dworca PKS. Razem stworzą Zintegrowany Intermodalny Dworzec Metropolitalny w ramach projektu LOF (Lubelski Obszar Funkcjonalny).

Projekt zakłada m.in. zintegrowanie komunikacji autobusowej dalekobieżnej, regionalnej i lokalnej z pociągami. Dzięki temu powstanie centrum przesiadkowe, łączące komunikację autobusową i kolejową, a także lotniczą za pośrednictwem szybkiego pociągu. Tym samym Lublin skończy z typową dla regionu zaszłością po czasach poprzedniego ustroju, kiedy to dworce autobusowe i kolejowe położone są w różnych częściach miasta. Jego uruchomienie planowane jest na ok. 2022.

Jak mógłby wyglądać Centralny Dworzec w Lublinie? Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Lublinie to temat pracy magisterskiej Rafała Stabryły, wykonanej pod kierunkiem Dariusza Dziubińskiego na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Wizualizacje wielofunkcyjnego dworca metropolitalnego w Lublinie

rs-dyplom-zck-01

▼ Pozostałe wizualizacje na kolejnych stronach

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. No i co komu przeszkadzal ten pks kolo Novej? 70% ludzi ktorzy z dworca pks korzystaja, nie bedzie nowa lokalizacja pasowala W TYM MNIE

    1. Liczy się dobro ogółu. Będzie to dużo wygodniejsze dla wszystkich, bo jeśli nie pasuje komuś pociąg, to może pojechać busem. Poza tym – jeden węzeł komunikacyjny to dobry krok

    2. pijaki menele zarzyganiu rumuni ciapate brud syf od ilus lat a nikt nic z tym nie robi podoba mi sie pomysl i niech robia

  2. A ktoś się zastanawia, jak będzie można do tego nowego superdworca dojechać ?
    Już teraz w tym rejonie mamy codziennie komuniakcyjny horror. Gdy pojadą tam jeszcze wszystkie busy z podzamcza to dopiero będzie wesoło…

    1. To ma stać na przeciwko dworca kolejowego , czytanie ze zrozumieniem .