Dworzec Metropolitalny ma być gotowy jesienią. Budimex z kolejnym aneksem dotyczącym daty zakończenia budowy

Budowa Dworca Lublin
Budowa Dworca Lublin | fot. Miasto Lublin

Ostateczny termin zakończenia prac przy budowie nowego dworca autobusowego oraz przebudowy pobliskich ulic wyznaczono na drugą połowę października. Miasto zawarło z Budimexem kolejny aneks zmieniający datę zakończenia budowy Dworca Metropolitalnego.

Dworzec Metropolitalny opóźniony o kolejne miesiące

Dziś upływa termin zakończenia budowy Dworca Metropolitalnego zapisany w kontrakcie, przesunięty najpierw z końca lipca 2022 r. na 28 lutego 2023 r., a po kolejnym aneksie na 15 maja 2023 r. Ratusz z decyzją czekał do ostatniego momentu. W dniu, kiedy upływa termin zakończenia prac, miasto poinformowało o podpisaniu aneksu w sprawie wyznaczenia nowego terminu. Budimex dostał dodatkowe 158 dni.

„W związku ze złożeniem przez firmę Budimex, generalnego wykonawcę inwestycji, kolejnego wniosku o zmianę terminu jej zakończenia, po przeprowadzonej analizie, podpisaliśmy aneks wydłużający o następne miesiące realizację prac. Umożliwiła to zgoda uzyskana od Urzędu Marszałkowskiego na zmianę terminów zakończenia rzeczowej i finansowej realizacji dla całego projektu unijnego” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Urzędnicy tłumaczą, iż wpływ na wydłużenie terminu mają kolejne nieplanowane roboty dodatkowe oraz zamienne.

„Przede wszystkim dotyczą one wykonania tzw. ściany zielonej. Zaprojektowane rozwiązania nie są dostępne na rynku w konfiguracji przewidzianej przez projektanta. Tym samym wykonawca musi zaproponować zamiennik zbliżony technologią do tej z projektu oraz opracować dokumentację warsztatową” – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Po audycie przeciwpożarowym okazało się, że należy jeszcze zamontować dodatkowe oprawy awaryjne oraz wykonać zasilanie i sterowanie rozdzielnicą oddymiania, klapami pożarowymi i oddymiającymi. Niezbędna jest także realizacja zasilania kabli grzejnych koryt odwadniających wiaty peronów.

Dworzec Lublin

Już wiadomo, że Dworzec Metropolitalny po otwarciu będzie nosił nazwę Dworzec Lublin. W związku z tym miasto zleciło wykonanie dodatkowych robót. Pod dachem dworca od strony ul. Lubelskiego Lipca ’80 pojawi się podświetlany napis Dworzec Lublin.

„Wszystkie te zadania wynikły w trakcie realizacji i nie były ujęte na poziomie pierwotnej dokumentacji projektowej. Istotny wpływ na termin realizacji inwestycji miał także czas oczekiwania na uzgodnienie dokumentacji i podpisania aneksu do umowy związanej z fotowoltaiką” – wyjaśnia Justyna Góźdź.

Dworzec powinien być gotowy do 20 października 2023 r.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Tutaj ewidentnie widać, że reguły gry dyktuje Budimex (już w tamtym roku oni powiedzieli, że skończą pod koniec 2023 i tak będzie, ten przedostatni aneks to było tylko mydlenie oczu) a nasze „popychadło – Prezydent” robił tak jak mu każą. Termin przesuwany 3 razy i koszt wyższy o 45 mln 🤦🏻‍♂️