Dwa nowe kominy stanęły na terenie EC Lublin-Wrotków. „Odchodzimy od węgla w produkcji ciepła”

Kominy kotłowni rezerwowo-szczytowej na terenie EC Lublin-Wrotków
Kominy kotłowni rezerwowo-szczytowej na terenie EC Lublin-Wrotków | materiały prasowe

W Elektrociepłowni Lublin-Wrotków zakończył się montaż dwóch 45-metrowych kominów, najbardziej charakterystycznych elementów nowej inwestycji – powstającej kotłowni gazowej. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła kontynuuje proces całkowitego odchodzenia od węgla.

Nowe kominy w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków

W ostatnich dniach na plac budowy kotłowni rezerwowo-szczytowej (KRS) dotarł transport dwóch kominów. Każdy z nich składa się z trzech części, które kolejno ustawiano na wcześniej przygotowanych fundamentach. Oba kominy mierzą po 45 metrów wysokości. Prace montażowe trwały łącznie 5 dni, a do ich przeprowadzenia wykorzystano specjalistyczne dźwigi.

Kotłownia rezerwowo-szczytowa zastąpi 4 kotły węglowe, oddane do użytku w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Po zakończeniu inwestycji Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków całkowicie zrezygnuje z węgla. Gazowe źródła szczytowe wykorzystywane będą w okresach o podwyższonym zapotrzebowaniu odbiorców na ciepło jako uzupełnienie mocy produkcyjnych bloku gazowo-parowego lub w przypadku odstawienia BGP z ruchu. Szacujemy, że będzie to ok. 10% rocznej produkcji ciepła w elektrociepłowni – mówi Paweł Okapa, Dyrektor Oddziału Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków.

W następnych tygodniach prace skupią się na posadowieniu pięciu kotłów gazowo-olejowych oraz montażu urządzeń pomocniczych kotłów, stacji gazowej, a także rurociągów wody sieciowej i ciepłowniczej na estakadach. Przypomnijmy, że cztery kotły gazowe dostarczono i posadowiono w grudniu 2022 r.

Zastąpi cztery węglowe kotły

W wyniku realizacji inwestycji powstanie kotłownia rezerwowo-szczytowa, podzielona na część stacjonarną i mobilną, składająca się z czterech kotłów gazowych oraz pięciu mobilnych kotłów gazowo-olejowych, o łącznej mocy 182 MW. Zakończenie prac budowlanych i oddanie kotłowni do eksploatacji planowane jest na czwarty kwartał 2023 r.

Aktualnie urządzeniami wytwórczymi w elektrociepłowni są blok gazowo-parowy opalany gazem ziemnym, stanowiący podstawową jednostkę wytwórczą elektrociepłowni oraz 4 węglowe kotły wodne, które do końca 2023 r. zostaną zastąpione przez powstającą kotłownię rezerwowo-szczytową.

Inwestycja pozwoli na zabezpieczenie dostaw ciepła do miasta i jednocześnie wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w Lublinie. Wpisuje się ona w strategię dekarbonizacji ciepłownictwa realizowaną przez Grupę PGE – czytamy w komunikacie PGE Energia Ciepła.

Koszt przedsięwzięcia wynosi 85 mln zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.