Ważny temat? Prześlij newsa!

Dwa nowe kominy stanęły na terenie EC Lublin-Wrotków. „Odchodzimy od węgla w produkcji ciepła”

Spotted Lublin

W Elektrociepłowni Lublin-Wrotków zakończył się montaż dwóch 45-metrowych kominów, najbardziej charakterystycznych elementów nowej inwestycji – powstającej kotłowni gazowej. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła kontynuuje proces całkowitego odchodzenia od węgla. Nowe kominy w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków W ostatnich dniach na plac budowy kotłowni rezerwowo-szczytowej (KRS) dotarł transport dwóch kominów. Każdy z nich składa się z trzech części, które […]

Kominy kotłowni rezerwowo-szczytowej na terenie EC Lublin-Wrotków

Kominy kotłowni rezerwowo-szczytowej na terenie EC Lublin-Wrotków | materiały prasowe

W Elektrociepłowni Lublin-Wrotków zakończył się montaż dwóch 45-metrowych kominów, najbardziej charakterystycznych elementów nowej inwestycji – powstającej kotłowni gazowej. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła kontynuuje proces całkowitego odchodzenia od węgla.

Nowe kominy w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków

W ostatnich dniach na plac budowy kotłowni rezerwowo-szczytowej (KRS) dotarł transport dwóch kominów. Każdy z nich składa się z trzech części, które kolejno ustawiano na wcześniej przygotowanych fundamentach. Oba kominy mierzą po 45 metrów wysokości. Prace montażowe trwały łącznie 5 dni, a do ich przeprowadzenia wykorzystano specjalistyczne dźwigi.

Kotłownia rezerwowo-szczytowa zastąpi 4 kotły węglowe, oddane do użytku w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Po zakończeniu inwestycji Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków całkowicie zrezygnuje z węgla. Gazowe źródła szczytowe wykorzystywane będą w okresach o podwyższonym zapotrzebowaniu odbiorców na ciepło jako uzupełnienie mocy produkcyjnych bloku gazowo-parowego lub w przypadku odstawienia BGP z ruchu. Szacujemy, że będzie to ok. 10% rocznej produkcji ciepła w elektrociepłowni – mówi Paweł Okapa, Dyrektor Oddziału Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków.

W następnych tygodniach prace skupią się na posadowieniu pięciu kotłów gazowo-olejowych oraz montażu urządzeń pomocniczych kotłów, stacji gazowej, a także rurociągów wody sieciowej i ciepłowniczej na estakadach. Przypomnijmy, że cztery kotły gazowe dostarczono i posadowiono w grudniu 2022 r.

Zastąpi cztery węglowe kotły

W wyniku realizacji inwestycji powstanie kotłownia rezerwowo-szczytowa, podzielona na część stacjonarną i mobilną, składająca się z czterech kotłów gazowych oraz pięciu mobilnych kotłów gazowo-olejowych, o łącznej mocy 182 MW. Zakończenie prac budowlanych i oddanie kotłowni do eksploatacji planowane jest na czwarty kwartał 2023 r.

Aktualnie urządzeniami wytwórczymi w elektrociepłowni są blok gazowo-parowy opalany gazem ziemnym, stanowiący podstawową jednostkę wytwórczą elektrociepłowni oraz 4 węglowe kotły wodne, które do końca 2023 r. zostaną zastąpione przez powstającą kotłownię rezerwowo-szczytową.

Inwestycja pozwoli na zabezpieczenie dostaw ciepła do miasta i jednocześnie wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w Lublinie. Wpisuje się ona w strategię dekarbonizacji ciepłownictwa realizowaną przez Grupę PGE – czytamy w komunikacie PGE Energia Ciepła.

Koszt przedsięwzięcia wynosi 85 mln zł.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check