Ważny temat? Prześlij newsa!

Duża inwestycja lubelskiej elektrociepłowni. Ruszyła budowa kotłowni gazowej

Spotted Lublin

Elektrociepłownia Lublin-Wrotków będzie wykorzystywała gaz ziemny do ogrzewania i dostarczania ciepłej wody mieszkańcom. Właśnie ruszyła budowa kotłowni rezerwowo-szczytowej. Kotłownia rezerwowo-szczytowa za blisko 80 mln zł Urządzeniami wytwórczymi w elektrociepłowni Lublin-Wrotków są aktualnie blok gazowo-parowy opalany gazem ziemnym oraz 4 węglowe kotły wodne, wykorzystywane w normalnych warunkach w okresie niskich temperatur lub postoju bloku. Budowana kotłownia […]

Elektrociepłownia Lublin-Wrotków

Elektrociepłownia Lublin-Wrotków | fot. PGE Energia Ciepła

Elektrociepłownia Lublin-Wrotków będzie wykorzystywała gaz ziemny do ogrzewania i dostarczania ciepłej wody mieszkańcom. Właśnie ruszyła budowa kotłowni rezerwowo-szczytowej.

Kotłownia rezerwowo-szczytowa za blisko 80 mln zł

Urządzeniami wytwórczymi w elektrociepłowni Lublin-Wrotków są aktualnie blok gazowo-parowy opalany gazem ziemnym oraz 4 węglowe kotły wodne, wykorzystywane w normalnych warunkach w okresie niskich temperatur lub postoju bloku.

Budowana kotłownia rezerwowo-szczytowa, podzielona na część stacjonarną i mobilną, składać się będzie z czterech kotłów gazowych, które zostaną umieszczone w nowym budynku oraz pięciu mobilnych kotłów gazowo-olejowych, które staną na utwardzonym placu. Budynek kotłowni z układem wyprowadzenia spalin, kontenery kotłów mobilnych oraz budynek stacji gazowej zajmą powierzchnię około 0,25 ha.

„Nowe kotły przeznaczone będą wyłącznie do wytwarzania ciepła w szczycie zapotrzebowania, tzn. po przekroczeniu możliwości wytwórczych istniejącego bloku gazowo-parowego lub w przypadku odstawienia bloku z ruchu” – mówi Agnieszka Dietrich z biura prasowego PGE Energia Ciepła.

Termin oddania urządzeń do eksploatacji zaplanowany został na wrzesień 2023 r. Wartość inwestycji wynosi ponad 78 milionów złotych.

Ciepło dla mieszkańców Lublina

Lublin potrzebuje około 4 500 000 GJ ciepła w roku, z czego około 3 000 000 GJ dostarcza elektrociepłownia Lublin-Wrotków. Moc cieplna kotłów wynosi 182 MW, co stanowi połowę wartości mocy zamówionej przez odbiorcę ciepła w elektrociepłowni, drugą połowę zamówienia pokrywa moc cieplna bloku gazowo-parowego.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
2 lat temu

Ciekawe co za debil wpadł na taki pomysł. Prąd i ciepło z Wtorkowa z racji cen gazu są najdroższe. Megatemu ma tańszy i prąd i ciepło Teraz przy braku gazu z Rosji będą jeszcze droższe. A LPEC musi kupować ciepło z Wrotkowa bo własnej ciepłowni nie ma a sieć nie pozwala na konkurencję Megatemu z Wrotkowem.
W LPEC był jeden prezes który chciał ten problem rozwiązać i ulżyc mieszkańcom Lublina płacącym za drogie ciepło z Wrotkowa. Tz budować własna ciepłownie i zmodernizować sieć aby była większa konkurencja. Tego Prezesa dawno już nie ma, nowi prezesi nie mają pojęcia o strategicznym zarządzaniu LPEC a prezydent Lublina ma to w dupie i pozwala PGE doić lubelaków.

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check