Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej 2019. Sprawdź, jak to się dawniej robiło

DSC 7831200818 KW 1
Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej | materiały organizatora

W niedzielę (18 sierpnia), o godzinie 14 w Muzeum Wsi Lubelskiej rozpoczną się Dożynki dworskie przywołujące tradycyjne zwyczaje.

Uroczystość dożynkowe rozpocznie dziękczynna Msza święta (godz. 14:00) w zabytkowym kościele z Matczyna z 1686 r. Jak dawniej, tak i w tę niedzielę, loża kolatorska w kościele będzie zarezerwowana dla rodziny dziedzica, a oś nawy dla żniwiarzy z wieńcami dożynkowymi.

Po Mszy barwny korowód dożynkowy przejdzie przez muzealne miasteczko i wieś Wyżyny Lubelskiej pod dwór z Żyrzyna. Na ganku dworu zaprezentowane zostaną elementy obrzędu dożynkowego – wręczanie wieńca dożynkowego uwitego na drewnianej ramie w tradycji majątku Sławin (miejsca lokalizacji Muzeum Wsi Lubelskiej) oraz wianków wkładanych dziedzicom na głowę przez przodownice według obrzędu dożynkowego w majątku Guzówka k/Wysokiego.

W ramach wydarzenia Dożynki dworskie w godz. 12:00-16:00 odbędą się pokazy z cyklu Jak to się dawniej robiło:

* opowieści o wiatrakach (wiatrak z Zygmuntowa)
* młocka i oczyszczanie zboża (zagroda z Urzędowa)
* wypiek podpłomyków (chałupa z Żukowa)

Bilety: 6 zł (ulgowy); 12 zł (normalny)

Sprawdź aktualną listę dożynek i festynów z okazji święta plonów w województwie lubelskim. Kliknij tutaj.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.