Dostałeś takiego smsa? To oszustwo. Złodzieje podszywają się pod Pocztę Polską. Ostrzeż bliskich

CERT Oszustwo na pocztę Polską
CERT Oszustwo na pocztę Polską | fot. CERT

CERT Poczta Polska informuje o akcji phishingowej rozsyłanej w formie wiadomości SMS, w której cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską. Informacja zawarta w wiadomości SMS dotyczy problemem z wysłaniem przesyłki.

Zwróć uwagę na adres strony jaka jest w wiadomości SMS

Trwa nagminne rozsyłanie wiadomości z numerów brytyjskich (+44) oraz numerów zarejestrowanych w Tajlandii (+66), które zawierają komunikat informujący o niemożności dostarczenia przesyłki przez Pocztę Polską. W treści tych wiadomości zachęca się odbiorców do kliknięcia w podejrzany link łudząco przypominający stronę Poczty Polskiej.

Poczta Polska Ostrzega
Oszustwo Poczta Polska i CERT | fot. Poczta Polska

Apel Poczty Polskiej i CERT – ostrzeż bliskich

Poczta Polska wydaje apel, aby klienci byli czujni i zwracali uwagę na wiadomości o podobnej tematyce oraz takie, które zawierają linki lub załączniki budzące podejrzenia. Ważne jest, aby unikać klikania w linki oraz nie otwierać załączników znajdujących się w podejrzanych wiadomościach e-mail.

Przypominamy, że prawidłowy adres strony Poczty Polskiej to https://www.poczta-polska.pl oraz adres do śledzenia przesyłek to: https://emonitoring.poczta-polska.pl/.

Proste zasady zachowania ostrożności w sieci:

  • Nie otwieraj podejrzanych linków, szczególnie od nieznajomych
  • Uważaj na wszelkiego rodzaju „okazje” w sieci
  • Weryfikuj autentyczność otrzymanej prośby czy informacji
  • Jeśli stałeś się ofiarą ataku – jak najszybciej zgłoś sprawę do swojego banku i do organów ścigania. Sprawy związane z Pocztą Polską (np. wykorzystujące logo Poczty) należy również zgłaszać do CERT Poczta Polska, które pracuje całodobowo, pisząc wiadomość na adres [email protected].

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.