Dorabianie do emerytury 2022 r. Jak nie stracić świadczenia? Od marca wyższe limity

pieniądze gotówka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Prawo do świadczenia emerytalnego nabywają osoby, które zgodnie z przepisami mogą pobierać wcześniejszą emeryturę oraz ci, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Sprawdź, jak wygląda temat dorabiania do emerytury w 2022 roku.

Kto może dorabiać do emerytury bez ograniczeń?

Obowiązek informowania ZUS o przychodach i limity dorabiania nie dotyczą emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni). Za to młodsi emeryci i renciści muszą uważać na swoje dodatkowe przychody.

Dobra wiadomość jest taka, że od 1 marca 2022 r. limity przychodów wzrosną, ponieważ wzrosło przeciętne wynagrodzenie w Polsce. To znaczy, że będzie można więcej dorobić do świadczenia z ZUS bez ryzyka jego zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty.

Aktualne limity – sprawdź, ile możesz dorobić, bez ponoszenia konsekwencji

Od marca 2022 r. bezpieczna kwota dodatkowych miesięcznych zarobków będzie wynosić maksymalnie 4196,60 zł brutto (o ponad 236 zł więcej niż dotychczas). Powyżej tej kwoty świadczenie będzie odpowiednio zmniejszane za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia limitu.

O powyższych limitach powinieneś pamiętać, jeżeli chcesz – mimo podjęcia pracy zarobkowej – w dalszym ciągu pobierać świadczenie emerytalne. Dopiero po przekroczeniu kwoty 7793,70 zł brutto wypłata emerytury czy renty będzie zawieszana. Takie same zasady dotycząc obecnie osób pobierających renty socjalne.

Do limitów wliczają się tylko przychody, od których obowiązkowe są składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi więc między innymi o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również zarobki z pracy za granicą.

Powiadom ZUS o przychodach za 2021 r.

Raz do roku pracujący renciści i wcześniejsi emeryci muszą też poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w poprzednim roku. Do końca lutego 2022 r. mają czas na dostarczenie zaświadczeń wystawionych przez pracodawców za 2021 rok. Pracodawcy powinni w zaświadczeniach wskazać przychody w rozbiciu na poszczególne miesiące, bo dzięki temu ZUS będzie mógł zastosować najkorzystniejszy dla emeryta lub rencisty wariant rozliczenia.

Osoby, które prowadzą własne firmy, piszą oświadczenie do ZUS samodzielnie. W ich przypadku za przychód uznaje się deklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.