Domowe sposoby na zamarznięte szyby w samochodzie – zrób to sam

zamarznięta szyba w samochodzie

Rześki i mroźny zimowy poranek może być piękny. Ale jeśli będziesz musiał rano wsiąść do samochodu i od razu odjechać, będziesz mniej entuzjastyczny. Zamarznięte szyby samochodowe, zimne zamki i zaparowane szyby szybko psują poranny humor. Jak zapobiegać zamarznięciu szyb samochodowych? Podpowiadamy.

Nie mamy magicznej kuli, ale nasze wskazówki są łatwe i niedrogie w realizacji, dzięki czemu możesz rozpocząć dzień bez stresu, nawet bez garażu lub wiaty.

Jak zapobiegacie zamarznięciu szyb samochodowych?

Jest wczesny zimowy poranek – chcesz odjechać samochodem. Wtedy widać lód na przedniej szybie. Scenariusz, który z pewnością zna każdy kierowca. Zasadniczo masz dwie możliwości w zimnych miesiącach: albo podejmij środki ostrożności, aby zapobiec zamarzaniu szyb samochodowych lub możesz użyć automatycznego odladzania szyb rano. Mamy porady i wskazówki dotyczące obu opcji, które ułatwią Ci przetrwać zimowe miesiące.

Zapobiegaj oblodzeniu przedniej szyby przez noc

Jeśli chcesz zabezpieczyć szyby samochodowe przed mrozem, możesz kupić odladzacze do samochodów lub zrobić je samodzielnie. W tym drugim przypadku weź pustą butelkę z rozpylaczem (np. po płynie do szyb) i napełnij ją jedną z następujących mieszanek:

 • Roztwór octu: trzy części octu, jedna część wody
 • Roztwór alkoholowy: dwie części wysokoprocentowego alkoholu, jedna część wody
 • Roztwór soli: cztery szklanki wody destylowanej i dwie łyżeczki niejodowanej soli, gotowane przez 20 minut

Przechowuj butelkę z rozpylaczem z mieszaniną w ciepłym pomieszczeniu. Jeśli przechowujesz je w samochodzie, spadnie również ich temperatura – rozwiązanie nie będzie już tak skuteczne. Rozpylaj przygotowaną miksturę na wszystkie szyby samochodu każdej nocy, a rano znajdziesz przednią szybę niezamarzającą. Dlaczego? Roztwory mają niższą temperaturę zamarzania niż woda i dlatego zamrażają tylko w znacznie niższych temperaturach. Jeśli jednak temperatura spadnie poniżej tego progu, będziesz musiał podjąć inne środki, aby chronić przednią szybę przed mrozem.

PORADA: Nigdy nie używaj wrzącej wody do zimnych szyb samochodowych! Szkło jest bardzo wrażliwe na nagłe zmiany temperatury. Jeśli spryskasz gorącą wodą zimną szybę, najprawdopodobniej pęknie.

Jeśli temperatura spadnie poniżej i nie masz pod ręką osłony na szybę, możesz alternatywnie użyć ręcznika, kawałka dywanu, tektury lub nawet zasłony prysznicowej, aby chronić szybę przed zamarzaniem.

Inną sztuczką jest zaparkowanie auta we właściwym kierunku: stań przednią szybą samochodu skierowaną na wschód – tam właśnie wschodzi słońce. Zwłaszcza, gdy nie musisz wyjeżdżać przed wschodem słońca i nic nie zasłania słońca, możesz naturalnie odlodzić samochód.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

A co z lusterkami bocznymi i piórami wycieraczek szyby przedniej? Załóż plastikową torbę (reklamówkę) na lusterko zewnętrzne i zabezpiecz ją gumką lub spinaczami do bielizny. W ten sposób zamarznie tylko torba. Pióra wycieraczek przedniej szyby możesz wytrzeć miękką szmatką nasączoną alkoholem (lub jedną z naszych wymienionych mieszanek), aby nie przykleiły się do szyby.

Jeśli nie masz zimowego płynu do spryskiwaczy, możesz temu zaradzić. Dodaj pięć łyżek alkoholu do zbiornika płynu do spryskiwaczy, aby zapobiec zamarzaniu płynu w samochodzie. Możesz również użyć tej mieszanki jako automatycznego odladzania. Po prostu aktywuj spryskiwacze – przednia szyba będzie znowu czysta w mgnieniu oka.

Jak rano odladzać szyby samochodowe?

Jeśli spryskasz samodzielnie zrobiony odmrażacz na zamarznięte okna, temperatura zamarzania zostanie obniżona, a lód szybko się rozpuści. Można go łatwo usunąć za pomocą ściągaczki lub szmatki. Ewentualnie włącz wycieraczki szyby przedniej. W szczególnie zimne noce warto wieczorem spryskać szyby odmrażaczem. W ten sposób mróz nawet się nie pojawi.

PORADA: Niektórzy kierowcy pozwalają rozgrzać swoje auto przy pracującym silniku. W Polsce odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku jest zabronione. Pozostawienie pracującego silnika podczas postoju w obszarze zabudowanym to 100 złotych mandatu, ale już powodowanie ponadprzeciętnego hałasu i nadmiernej emisji spalin do środowiska – 300 złotych.

marznące opady deszczu zamarznięta szyba
Marznące opady deszczu | fot. Dominik Wąsik

Zapobieganie oblodzeniu przedniej szyby w nocy: niestety żadne osłony szyb samochodowych nie są skuteczne w 100 proc.

Po usunięciu lodu z przedniej szyby nadal istnieją części samochodu, które mogą ulec zamarznięciu. Jak więc odladzane są inne części samochodowe? Chociaż większość samochodów w dzisiejszych czasach jest otwierana za pomocą kluczyka radiowego, nadal istnieją pojazdy, które wymagają klasycznego klucza. Irytujące, gdy zamek jest zamarznięty zimą. Istnieją jednak trzy sztuczki, których możesz użyć do odblokowania zamarzniętego zamka:

 • Przedmuchaj słomką bezpośrednio zamarznięty zamek. Ciepły oddech pozwala mu się rozmrozić.
 • Spryskaj zamek środkiem do dezynfekcji rąk lub naszym roztworem alkoholu do czyszczenia. Działa jak na zamarzniętą szybę.
 • Rozgrzej swój kluczyk zapałką lub zapalniczką (ale uważaj: nie kieruj go bezpośrednio w płomień!) i włóż ciepły klucz do zamarzniętego zamka.

PORADA: Nie pozwól, aby płomienie zapalniczki lub zapałki uderzyły bezpośrednio w zamek. Bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie samochodu niż jego rozmrożenie. Nie używaj również szpikulca do lodu ani śrubokręta do łamania lodu w zamku.

A co z zamarzniętymi drzwiami samochodu?

Dzień wcześniej można nanieść silikonowy spray na listwę uszczelniającą drzwi. Spryskaj szmatkę i wytrzyj uszczelki. Alternatywnie możesz delikatnie spryskać krawędzie zamarzniętych drzwi jednym z powyższych roztworów w sprayu i delikatnie zapukać do drzwi. Ale unikaj uderzania w okno. Delikatnie pociągnij za klamkę, aż usłyszysz pęknięcie lodu, a następnie powoli otwórz drzwi.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Jak usunąć lód z wewnętrznej strony przedniej szyby

Żadne osłony szyb samochodowych w samochodzie nie mogą zapobiec oblodzeniu. Szyba przednia również może zaparować. Ważne: Jeśli okaże się, że Twój samochód marznie od wewnątrz, sprawdź, czy wszystkie możliwe otwory w samochodzie są zamknięte. Zwykle samochód jest dobrze uszczelniony, więc wilgoć nie może dostać się do środka. Jeśli podejrzewasz, że jest wyciek, ale nie możesz go znaleźć, udaj się do warsztatu.

Jednak możliwe jest również, że sam spowodowałeś dostanie się wilgoci do samochodu. Na przykład, jeśli na butach nadal jest śnieg. Dywany samochodowe wchłaniają wilgoć, a jeśli wysychają powoli, na szybach tworzy się kondensat. Innym sposobem, w jaki wilgoć może przedostać się do samochodu, może być przypadkowe niezupełnie zamknięte okno. Dlatego zawsze upewnij się, że okna i drzwi są zamknięte.

Zaparowane okna w samochodzie: co robić

Jeśli Twoje szyby regularnie zaparowują, możesz włożyć do samochodu coś, co pochłonie wilgoć. Na przykład:

 • Jeśli masz kota: skarpetę lub woreczek wypełniony żwirem dla kota
 • Wiele opakowań z żelem krzemionkowym – dzięki czemu można ich użyć ponownie zamiast wyrzucać
 • Kreda
 • Osuszacz: Pamiętaj, aby regularnie opróżniać zbiornik, aby zapobiec przypadkowemu przedostaniu się wilgoci do samochodu.

Możesz również wietrzyć samochód przez kilka minut po jeździe, otwierając drzwi i okna. Pamiętaj jednak, aby ponownie wszystko zamknąć.

Zaparowane szyby: co robić, gdy ruszasz w drogę

Oprócz możliwości maksymalnego wysuszenia butów i ubrań, aby nie skraplały się podczas jazdy, możesz również włączyć klimatyzację na kilka minut. Zmień ustawienie temperatury na podwyższone. Tworzy to suche ciepło, które zmniejsza wilgoć.

Możesz również użyć gumki do tablic lub podobnej gąbki, aby zetrzeć wilgoć z przedniej szyby i okien.

PORADA: Pozostaw funkcję recyrkulacji wyłączoną, gdy używasz klimatyzatora do regulacji wilgotności. Gdy funkcja cyrkulacji powietrza jest włączona, do samochodu może dostać się wilgoć z zewnątrz.

Brak osłon na szyby samochodowe? Te rzeczy zapobiegają zamarznięciu szyb samochodowych:

 • Wymieszaj swój własny odladzacz z octem, alkoholem lub solą i nałóż go wieczorem lub rano.
 • Użyj ręcznika, dywanika, kartonu lub zasłony prysznicowej, aby chronić samochód przed zamarzaniem.
 • Parkuj auto, by jego przód był skierowany na wschód.
 • Przykryj lusterko boczne plastikową torbą.
 • Wytrzyj wycieraczki przedniej szyby roztworem domowej roboty.
 • Przygotuj płyn do wycieraczek szyby przedniej tak, aby zawierał również odmrażacz.
 • Zamki samochodowe do odladzania domowym roztworem lub podgrzej klucz.
 • Zabezpiecz drzwi przed mrozem za pomocą sprayu silikonowego lub środków odladzających.
 • Chroń swój samochód przed wilgocią: za pomocą żwiru dla kota, opakowań z żelem krzemionkowym, pisaków kredowych lub osuszacza.

Jak widać, istnieje wiele sposobów, aby zapobiec oblodzeniu przedniej szyby samochodu w nocy. Wypróbuj nasze wskazówki i ciesz się zimną porą roku.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.