Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada – zasady. To musisz wiedzieć!

500 złotych pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Od 9 listopada 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy rodzicom, którzy będą musieli zaopiekować się dzieckiem w związku z zawieszeniem zajęć w szkołach.

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała powrót dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8, które od najbliższego poniedziałku, 9 listopada, będą realizowały naukę zdalną w domach. Ma to związek z ogłoszonymi w czwartek przez premiera Mateusza Morawieckiego nowymi obostrzeniami.

„Rozszerzamy nauczanie zdalne również na klasy 1-3 i przedłużamy okresy nauki zdalnej dla uczniów od 4 do 8 klasy. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian” – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Z dodatkowego zasiłku może skorzystać rodzic, który opiekuje się dzieckiem do ukończenia 8 lat. Na tych samych zasadach zasiłek ten przysługuje również m.in. wtedy, gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji nie może zapewnić opieki dziecku, np. wskutek choroby.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Komu nie przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.