Dodatek solidarnościowy dla osób, które straciły pracę. Od kiedy i ile wyniesie?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym dla osób, które na skutek pandemii straciły pracę.

Prezydent Andrzej Duda skierował w środę 3 czerwca do Sejmu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Prezydent zaproponował wprowadzenie dodatkowej formuły wsparcia dla każdego, kto stracił pracę w wyniku kryzysu spowodowanego wirusem SARS-CoV-2

Dodatek solidarnościowy – dla kogo i ile wyniesie?

Projekt ustawy o dodatku solidarnościowym przewiduje 1400 złotych miesięcznie przez maksymalnie trzy miesiące (od czerwca do końca sierpnia) dla osób, które straciły (pracę) źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym COVID-19.

„Dodatek będzie przysługiwał osobom zatrudnionym na umowę o pracę i z którymi umowa o pracę została po 31 marca 2020 r. rozwiązana, albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Warunkiem uzyskania prawa do dodatku solidarnościowego jest posiadanie okresu podlegania w 2020 roku ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 90 dni.

„Dodatek solidarnościowy przysługiwał będzie za okres nie dłuższy niż od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r., przy czym nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego. Złożenie wniosku o dodatek w lipcu oznaczała zatem, że dodatek przysługiwał będzie za 2 miesiące, a złożenie wniosku w sierpniu – że dodatek przysługiwał będzie za 1 miesiąc” – czytamy w projekcie ustawy.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Czy dodatek solidarnościowy będzie również przysługiwał osobom które straciły pracę na skutek epidemii w państwie sąsiednim np . ci którzy pracowali w Czechach i przez zamkniecie granic straciły prace bez powrotu ?