Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Jeśli jesteś właścicielem samochodu, z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z konieczności wykupienia polisy OC. Jest ona obowiązkowa, a za jej brak grożą obecnie bardzo surowe kary. Czy jednak to wystarczy, aby jeździć bezpiecznie? Nie zawsze, dlatego warto rozważyć również autocasco. Zobacz, jak kupić je najtaniej.
Czym jest autocasco?
Autocasco, czyli AC, to dodatkowe ubezpieczenie samochodu, które można wykupić dobrowolnie – w przeciwieństwie do obowiązkowego OC. Zapewnia ono ochronę od następstw różnych rodzajów szkód, takich jak:
- kolizje,
- kradzieże,
- pożary,
- wandalizm,
- uszkodzenia spowodowane przez siły przyrody (np. grad, powódź)
Dokładny zakres ochrony autocasco może się różnić w zależności od konkretnej polisy ubezpieczeniowej i indywidualnych warunków umowy. W przypadku wystąpienia szkody objętej ochroną autocasco ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy samochodu (bezgotówkowo) lub wypłaca odszkodowanie zgodnie z warunkami umowy.
Warto pamiętać, że pomiędzy OC a AC istnieją spore różnice. Jedna z nich dotyczy tego, że OC ma zawsze identyczny zakres, natomiast AC może obejmować wybrane rodzaje szkód. Właściciel pojazdu może określić, jaka ochrona go interesuje – na przykład wyłącznie ubezpieczenie szyb, tylko ubezpieczenie od kradzieży lub wszelkie możliwe szkody (czyli polisa typu all risk).
Na jakiej zasadzie działa AC?
AC jest polisą dobrowolną. To znaczy, że nie masz obowiązku jego wykupienia. Czy warto to zrobić? Takie ubezpieczanie często wybierają właściciele samochodów o wysokiej wartości. Jest tak dlatego, że w ich przypadku nawet niewielka szkoda, na przykład stłuczka parkingowa, jest bardzo kosztowna. Naprawianie jej z własnej kieszeni może więc być sporym wydatkiem.
Jeśli masz ubezpieczenie AC, wystarczy, że zgłosisz powstanie takiej szkody i ją udokumentujesz. Ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć koszty usunięcia uszkodzenia i przywrócenia samochodu do stanu sprzed zdarzenia.
Może to zrobić na dwa sposoby – wypłacić Ci odszkodowanie w określonej wysokości lub bezgotówkowo. Wówczas szkoda zostanie usunięta w warsztacie, który współpracuje z firmą ubezpieczeniową. Ty nie otrzymasz żadnych pieniędzy „do ręki”, ale nie musisz też ich wydawać. Wszystko odbywa się pomiędzy ubezpieczycielem i warsztatem, Twoim zadaniem jest jedynie przekazanie samochodu.
Jak wybrać najlepsze autocasco?
Wybór najlepszego ubezpieczenia autocasco zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, preferencji i budżetu. Musisz określić, na jakie ryzyka Twój samochód jest najbardziej narażony (na przykład parkujesz w niebezpiecznej okolicy, gdzie łatwo o kradzież lub wandalizm). Polisa powinna chronić przede wszystkim przed nimi. Pamiętaj jednak, że im lepsza ochrona, tym więcej musisz zapłacić. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę również stopień ryzyka i od niego uzależnia cenę polisy. Jeśli trzymasz auto w garażu, zagrożenie kradzieżą czy uszkodzeniem jest niewielkie, więc składka będzie niższa niż w przypadku parkowania „pod chmurką”.
Zobacz, czym kierować się podczas wybierania dobrego autocasco.
- Określ swoje potrzeby – zastanów się, w jakim konkretnie celu potrzebujesz ubezpieczenia AC. Czy zależy Ci głównie na ochronie od kolizji i kradzieży? Czy interesuje Cię także zabezpieczenie przed szkodami spowodowanymi przez siły przyrody? Zdefiniuj swoje priorytety, aby zawęzić wybór polis.
- Porównaj oferty różnych ubezpieczycieli – najlepiej skorzystaj z internetowych porównywarek, które pomogą Ci przejrzeć oferty wielu firm. Sprawdź zarówno znanych ubezpieczycieli, jak i lokalne firmy, aby uzyskać pełny obraz rynku. Zwróć uwagę na zakres polisy, wyłączenia, wysokość składki, limity odpowiedzialności i dodatkowe usługi oferowane w ramach umowy.
- Przeczytaj opinie i oceny – przekonaj się, jak dany ubezpieczyciel jest oceniany przez klientów. Sprawdź, jakie są ich doświadczenia z procesem zgłaszania i likwidacji szkód, jaka jest jakość obsługi klienta oraz ogólna reputacja firmy. Możesz skorzystać z platform oceniających ubezpieczycieli lub po prostu przeczytać recenzje w Internecie.
- Zapoznaj się z warunkami umowy – to absolutna konieczność. Zwróć uwagę szczególnie na wyłączenia, ograniczenia, wysokość składki, okres obowiązywania polisy, procedury zgłaszania szkód i wiele innych szczegółów. Upewnij się, że rozumiesz wszystkie zapisy i zgadzasz się z warunkami umowy.
Pamiętaj, że najlepsze ubezpieczenie autocasco dla Ciebie może być zupełnie inne niż na przykład dla Twojego sąsiada. To indywidualna kwestia. Ważne, aby dostosować wybór do swoich potrzeb i upewnić się, że otrzymujesz dobrą polisę w adekwatnej cenie.
Jak nie przepłacić za AC?
Ceny AC mogą się znacząco różnić w zależności od wielu czynników, takich jak polityka ubezpieczyciela, stopień ryzyka czy parametry Twojego auta. Jak zatem mieć pewność, że cena jest odpowiednia do zapewnianej ochrony?
Najważniejsze jest przejrzenie ofert od wielu ubezpieczycieli. To jednak może pochłonąć sporo czasu. Aby uprościć ten proces i mieć pewność, że wybierasz ofertę najbardziej atrakcyjną cenowo, użyj porównywarki. Wystarczy, że podasz podstawowe dane, a narzędzie w kilka sekund przeanalizuje i wybierze najlepsze i najtańsze oferty dopasowane do Twoich oczekiwań.
Co więcej, możesz od razu kupić polisę, którą uznasz za odpowiednią. Zrobisz to wygodnie, bez wychodzenia z domu. Cała procedura odbywa się przez Internet.
Dodaj opinię