Dobiega końca realizacja inteligentnego systemu zarządzania ruchem na lubelskich ulicach

system zarządzenia ruchem lublin
Inteligentny system zarządzenia ruchem już prawie gotowy | fot. Dominik Wąsik

Prace związane z wymianą osprzętu pozostały do wykonania już tylko na kilku skrzyżowaniach. Uruchomione zostało Centrum Sterowania Ruchem, które zaczyna zbierać dane z blisko 50 sygnalizacji świetlnych podłączonych już do systemu. System działa już próbnie na al. Kraśnickich.

System obejmuje blisko 69 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Obecnie jest to prawie połowa węzłów w Lublinie, co w długofalowych korzyściach wpłynie nie tylko na podniesienie standardu życia poprzez podawanie kierowcom alternatywnych rozwiązań komunikacyjnych ale pozwoli na lepsze zarządzanie czasem przejazdu co w przełożeniu na zmniejszenie zużycia paliwa, stanowić będzie profity dla środowiska.

System, który zbudujemy w tym roku traktuję jako pierwszy etap. W planach mamy już jego rozbudowę o kolejne skrzyżowania. Będziemy kontynuowali rozwój naszego systemu transportowego, a wraz z nim Systemu Zarządzania Ruchem. Z takim zadaniem aplikujemy po środki w ramach programu operacyjnego Polska Wschodnia – powiedział Prezydent Krzysztof Żuk.

Do dnia dzisiejszego uruchomionych zostało dziesięć znaków zmiennej treści zawierające aktualnie komunikaty o kalibracji, testowaniu systemu, podłączone są również kamery rejestrujące tablice rejestracyjne na podstawie których możliwe będzie uzyskiwanie informacji o czasie przejazdu. Jeszcze więcej informacji kierowcy będą mogli znaleźć na specjalnej stronie internetowej csr.lublin.eu, która aktualnie zawiera jedynie ogólne informacje o systemie.

Aby System zaczął sprawnie zarządzać sygnalizacjami, musi najpierw zebrać odpowiednią ilość danych. Służą temu wszystkie urządzenia, które pojawiły się w otoczeniu sygnalizatorów. Kalibracja Systemu jest więc procesem ciągłym.

Aktualnie trwają prace nad kalibracją systemu, na ostatnich skrzyżowaniach objętych projektem trwają końcowe prace budowlane. Kalibracja systemu ma trwać do 15 grudnia, kiedy to zgodnie z umową system zarządzania ruchem ma być gotowy i oddany do dyspozycji miasta.

Komputery pobierają już informacje z lubelskich ulic o liczbie pojazdów i ich kierunkach ruchu. System dzięki tym danym, będzie na bieżąco uczył jak o danej porze odkorkować miasto. Aktualnie system w wersji testowej działa na al. Kraśnickich.

centrum zarządzania ruchem lublin

Uruchomione zostało również Centrum Sterowania Ruchem – serce systemu, infrastruktura informatyczna która wspiera całość systemu w miejskim centrum przetwarzania danych. CSR zaczyna zbierać dane z blisko 50 sygnalizacji świetlnych podłączonych już do systemu.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.