Do końca roku zostały 4 handlowe niedziele. W przyszłym roku będzie ich tylko 7

IMG 20191030 152027
Biedronka w Niedrzwicy Dużej | fot. Dominik Wąsik

Wielkimi krokami zbliżamy się do całkowitego zakazu handlu w niedziele, który będzie obowiązywał od 2020 roku. Przypomnijmy, że do końca 2019 roku zostały tylko 4 handlowe niedziele.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w jedną niedzielę przed Wielkanocą.

Ile zostało handlowych niedziel do końca roku?

Najbliższa niedziela, 24 listopada, jest ostatnią niedzielą miesiąca, a tym samym wszystkie sklepy będą otwarte. W grudniu mamy aż pięć niedziel, z czego tylko dwie obejmie zakaz handlu – 1 i 8 grudnia. Natomiast 15, 22 i 29 grudnia sklepy będą otwarte.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Za złamanie zakazu handlu grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.