Do końca roku cztery niedziele handlowe. Od 2020 r. całkowity zakaz handlu w niedzielę

IMG 20190903 070556
Wyprzedaż towaru w Lidlu przy ul. Koncertowej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Do końca roku zostały jeszcze cztery handlowe niedziele. Oznacza to, że wielkimi krokami zbliżamy się do całkowitego zakazu handlu w niedziele, który będzie obowiązywał od 2020 roku.

Przypomnijmy, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią.

Ile zostało handlowych niedziel do końca roku?

Autorzy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta zrobili wyjątek i dopuścili kilka handlowych niedziel, kiedy Polacy będą mogli zrobić zakupy. Chodzi o niedziele poprzedzające ważne święta. Z tego względu, choć do końca roku zostało dziewięć niedziel, aż cztery z nich będą handlowe.

Sklepy będą otwarte w niedziele: 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia i 29 grudnia. Zakupów nie zrobimy z kolei w niedziele: 3 listopada, 10 listopada, 17 listopada, 1 grudnia i 8 grudnia.

Zakaz handlu w niedzielę od 2020 roku

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń – zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Czytaj także: Wzrost płacy minimalnej w 2020 roku. Wzrośnie też stawka minimalna « KLIKNIJ

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.