Do końca czerwca czas na złożenie deklaracji ws. ogrzewania do CEEB. Jaka kara za brak zgłoszenia?

komin dym
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Do końca czerwca właściciele lub zarządcy nieruchomości mają czas na zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). To nowy obowiązek. Tym, którzy go nie dopełnią, grozi kara do 5 tys. zł.

Deklaracja CEEB – nie spóźnij się

Do 30 czerwca każdy właściciel lub zarządca budynku również tego niemieszkalnego, w którym jest zainstalowane źródło ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, zobowiązany jest złożyć deklarację o sposobie jego ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dla budynków już istniejących właściciel lub zarządca ma na to 12 miesięcy. Jeśli dom ma nowe źródło tzn. zainstalowane po 1 lipca 2021 r., to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.

„Obowiązek ten wynika z zapisów ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Dane z bazy CEEB pozwolą precyzyjnie określić liczbę pieców i kotłów na paliwo stałe funkcjonujących na terenie Lublina, dzięki czemu poznamy dokładny obraz sytuacji w mieście i będziemy mogli zaplanować oraz podejmować jeszcze skuteczniejsze działania, w celu walki ze smogiem i poprawy jakości powietrza” – mówi Tomasz Lis, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Do złożenia deklaracji do CEEB zobowiązany jest właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego oraz w przypadku budynków wielorodzinnych zarządca, jeśli na terenie nieruchomości znajduje się wspólny system ogrzewania lub właściciele poszczególnych lokali, jeśli każdy z nich posiada oddzielne, indywidualne źródło ciepła, bądź w danym lokalu znajduje się ogrzewanie dodatkowe, np. kominek. Deklarację dla budynków wielorodzinnych, obejmującą zarówno źródła wspólne, jak i te indywidualne może wypełnić zarządca, po porozumieniu z właścicielami lokali.

Dokumenty można złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem strony www.ceeb.gov.pl lub w wersji papierowej w Urzędzie Miasta Lublin. Formularz deklaracji dostępny jest na stronie www.lublin.eu/ceeb. Mieszkańcy mogą także skorzystać z pomocy przy wypełnianiu niezbędnych dokumentów. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, osobiście lub pod numerem telefonu 81 466 2600, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-15.30 udzielają wszelkich informacji i wsparcia w tym zakresie.

Jeśli deklaracja nie zostanie złożona w terminie, to właścicielowi budynku grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – do 5 tys. zł.

„Aktualnie w CEEB mamy ponad 4 mln deklaracji” – poinformował w środę 1 czerwca Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.