Do 2020 roku Lublin zakupi 95 nowy autobusów i trolejbusów w ramach unijnych projektów

We wszystkich unijnych projektach organizowanych w najbliższych latach Lublin chce kupić 95 fabrycznie nowych autobusów i trolejbusów.

 

Tak ambitne plany na rozwój transportu komunikacyjnego w Lublinie są efektem złożenia czterech wniosków w trybie pozakonkursowym w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020, w kategorii „Zrównoważony transport miejski”. Pozwolę one na pozyskanie środków dofinansowania na zakup m.in. nowego taboru czy rozbudowę sieci komunikacji zbiorowej.

 

– W nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020, w dziedzinie transportu nacisk kładziony jest na „zieloną komunikację”. Umożliwi to zatem finansowanie form transportu niskoemisyjnego. Uwarunkowania te z pewnością dają dużą szansę rozwoju trolejbusom oraz autobusom elektrycznym, których zakup jest przewidziany w nowej perspektywie unijnej – informuje Monika Fisz, rzecznik prasowy ZTM w Lublinie.

 

W ramach tych projektów planowany jest zakup 32 autobusów elektrycznych, 40 trolejbusów i 23 autobusów niskoemisyjnych z normą emisji spalin euro IV. Planowana jest także dalsza rozbudowa trakcji trolejbusowej. Szacowana długość trakcji, która jest w planach w nowej perspektywie unijnej to ok. 10 km.

 

W I kwartale 2017 r. możemy spodziewać się pierwszych dwóch przetargów na 15 trolejbusów i 23 autobusy.

 

W ramach projektów w Lublinie wprowadzony ma być system biletu elektronicznego, który zostanie zrealizowany w ramach projektu „Niskoemisyjna sieć komunikacji zbiorowej dla północnej części LOF wraz z budową systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej”.

 

System biletu elektronicznego obsługiwany przez ZTM w Lublinie będzie przeznaczony dla transportu zbiorowego, jednakże jego otwarta formuła da możliwość włączenie do niego także innych przewoźników lub usług publicznych, np. biletów kolejowych czy prywatnych przewoźników.

 

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.