Dni wolne w 2020 roku. Przygotowaliśmy kalendarz, który pomoże Wam wcześniej zaplanować urlop w pracy. Kiedy wypada długi weekend, dni wolne od pracy oraz święta w 2020 roku?
W 2020 roku na 366 dni, pracujących jest 229 i 137 wolnych – to soboty, niedziele i święta. Z 13 dni ustawowo wolnych od pracy aż 6 wypada w sobotę lub niedzielę. Warto pamiętać, że za święto przypadające w weekend, należy nam się dodatkowy dzień wolny w tygodniu pracy. Mowa tu oczywiście o sobocie, bo tylko za nią należy nam się dzień wolny.
Pracownikom zatrudnionym na etacie przysługuje – zależnie od stażu pracy – 20 lub 26 dni wolnego. Jeśli jednak w ciągu roku sprytnie zaplanujemy swój urlop, nasze wolne może być sporo dłuższe. Wystarczy wykorzystać tutaj święta i długie weekendy. Podpowiadamy, jak wygląda kalendarz dni wolnych na rok 2020.
Dni wolne w 2020 – kalendarz
Nowy Rok i Święto Trzech Króli 2020
Pierwszą okazją do dłuższego wypoczynku jest pierwszy tydzień 2020 roku. W związku z tym, że Nowy Rok jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wystarczy wziąć dwa dni urlopu 2 i 3 stycznia (czwartek i piątek), by mieć aż sześć wolnych dni od pracy. Poniedziałek 6 stycznia 2020 to Święto Trzech Króli – dzień ustawowo wolny od pracy.
Wielkanoc 2020
Wielkanoc 2020 przypada na 12 i 13 kwietnia (niedziela i poniedziałek, tzw. Śmigus Dyngus). Warto rozważyć wzięcie urlopu w Wielki Piątek 10 kwietnia, by dzięki tamu zyskać 4 dni wolnego.
Majówka 2020
Kolejną okazją do odpoczynku będzie Święto Pracy, które wypada w piątek 1 maja oraz święto Konstytucji 3 maja w niedzielę, a kodeks pracy wyraźnie mówi, że za święto w niedzielę pracodawca nie musi oddawać nam dnia wolnego. Wystarczy wziąć wolne np. 4 maja, by cieszyć się 4 dniami wolnego od pracy.
Boże Ciało 2020
Czterodniowy wypoczynek będziemy mogli też wykorzystać w czerwcu. Bowiem w czwartek 11 czerwca wypada Boże Ciało. Wystarczy wziąć wolny piątek 12 czerwca, żeby cieszyć się 4-dniowym długim weekendem.
Wolne w sierpniu 2020
W sierpniu 2020 możemy liczyć na trzy dni wolnego z okazji Święta Wojska Polskiego oraz Wniebowstąpienie NMP , które przypada na sobotę 15 sierpnia. Zgodnie z polskim prawem za święto przypadające w sobotę możemy odebrać od pracodawcy dodatkowy dzień wolny.
1 i 11 listopada 2020
Zaległości w dłuższym wypoczynku będziemy mogli nadrobić już w listopadzie. Wszystkich Świętych 1 listopada wypada w niedzielę, więc nie należy nam się za ten dzień dodatkowy dzień urlopu od pracy. Natomiast Święto Niepodległości przypada na środę. Dzięki wzięciu dwóch dni urlopu – przed lub po 11 listopada – sprawi, że będziemy mogli cieszyć się pięcioma dniami wolnego.
Boże Narodzenie i sylwester 2020
Ciekawie zapowiadają się też święta Bożego Narodzenia. W 2020 r. Boże Narodzenie przypada w piątek i sobotę. Tu ponownie możemy zgodnie z polskim prawem za drugi dzień świąt, który przypada w sobotę, odebrać dodatkowy dzień wolnego, np. w poniedziałek, 28 grudnia.
Święta w 2020 roku – KALENDARZ
• 1 stycznia (środa) Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
• 6 stycznia (poniedziałek) Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
• 12 kwietnia (niedziela) Wielkanoc
• 13 kwietnia (poniedziałek) Poniedziałek Wielkanocny
• 1 maja (piątek) Święto Pracy
• 3 maja (niedziela) Święto Konstytucji 3 Maja
• 31 maja (niedziela) Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
• 11 czerwca (czwartek) Boże Ciało
• 15 sierpnia (sobota) Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
• 1 listopada (niedziela) Wszystkich Świętych
• 11 listopada (środa) Święto Niepodległości
• 25 grudnia (piątek) Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
• 26 grudnia (sobota) Boże Narodzenie (drugi dzień)
Dni wolne w 2020 roku
Dodaj swój komentarz