Długi weekend na drogach

imag0079 e1408104008123

Rozpoczyna się kolejny długi weekend. Wielu kierowców wyruszy w trasę. Na drogach pojawi się więcej policjantów, którzy będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, czy pasażerowie mają zapięte pasy, a także czy prowadzący auta są trzeźwi. Apelujemy o ostrożną jazdę.

Podczas przedłużonego weekendu nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek będą czuwać policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.

Apelujemy do kierujących o rozwagę. Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim zależy od samych kierowców – od ich rozwagi, umiejętności przewidywania zagrożeń, szacunku dla innych kierowców.

Jest nadal ciepło, ale lato powoli się kończy. Dni są krótsze, na jezdnie opadają już liście z drzew – może być ślisko. Niekontrolowane poślizgi aut są w sierpniu dość częstą przyczyną wypadków. Wielu kierowcom wydaje się, że w poślizg można wpaść jedynie późną jesienią lub zimą. Tymczasem np. topienie się asfaltu pod wpływem wysokiej temperatury, zalegające na jezdni liście, naniesione przez maszyny rolne błoto czy glina mogą powodować, że w wielu miejscach będzie ślisko.

Jazdę utrudniać mogą też mgły, które w sierpniowe poranki pojawiają się często w okolicach zbiorników wodnych oraz na terenach bagiennych. Pamiętajmy o tym, jeśli wybieramy się w podróż wcześnie rano. We mgle zdejmijmy nogę z gazu i włączmy światła przeciwmgłowe. Podczas jazdy nocą albo we mgle – gdy widzimy na odległość 50, 60 metrów – nie powinniśmy jeździć z prędkością większą niż 50, 60 km/h.

Wyjeżdżając w podróż, należy bezpiecznie zapakować bagaże. Ciężkie przedmioty nie powinny znajdować się na tylnej półce, za głowami pasażerów. Jeśli nie zmieszczą się do bagażnika, można je położyć za przednimi fotelami. Nie umieszczajmy ich z przodu, bo przy gwałtownym hamowaniu, mogą wpaść pod nogi kierowcy.

Przypominamy, że nie będzie żadnej tolerancji dla piratów drogowych. Jeśli ktoś będzie w sposób rażący łamać zasady bezpieczeństwa na drodze, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami – w takich sytuacjach będą wykorzystywane wszystkie instrumenty prawne i zatrzymywane prawa jazdy.

Nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy zdecydują się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po wypiciu alkoholu – gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila – grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

184

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.