Deklaracja CEEB. Ostatni dzień na złożenie deklaracji o ogrzewaniu. Kara nawet 5 tys. złotych

grzejnik kaloryfer ogrzewanie dłonie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Czwartek to ostatni dzień na złożenie deklaracji CEEB. Wciąż nie wszyscy zgłosili sposób ogrzewania mieszkania. Jeśli deklaracja nie zostanie złożona w terminie, to właścicielowi budynku grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – do 5 tys. zł.

Deklaracja CEEB do 30 czerwca

Od 1 lipca 2021 r. właściciele nieruchomości muszą potwierdzić sposób ogrzewania domu w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Niedopełnienie obowiązku może wiązać się z karą, a termin na złożenie deklaracji CEEB upływa właśnie w czwartek 30 czerwca. Do tej pory z zadania wywiązało się 47 proc. zobowiązanych do tego mieszkańców Lublina (dane na 30 czerwca, na godz. 12).

Deklarację dotyczącą sposobu ogrzewania domu można złożyć za pośrednictwem strony ceeb.gov.pl. Można również wypełnić wersję papierową w Urzędzie Miasta Lublin. Jeśli piec ruszył przed 1 lipca 2021 r., termin złożenia deklaracji mija w czwartek 30 czerwca 2022 r. W przypadku bloków lub kamienic taką deklarację musi złożyć zarządca budynku.

Do CEEB należy zgłosić każde pojedyncze źródło ciepła w domu, jak np.: piec, kominek, kozę, kuchnię węglową, kocioł grzewczy, pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną, sieć ciepłowniczą. Deklarację CEEB mają obowiązek złożyć właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków wielolokalowych np. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, właściciele lub zarządcy lokali usługowych i handlowych, właściciele domków letniskowych, jeśli znajduje się w nim jakiekolwiek źródło ciepła np. piec grzewczy, kominek czy koza.

Zgodnie z przepisami osoby, które nie złożą deklaracji o ogrzewaniu w wyznaczonym terminie, mogą zostać ukarane grzywną do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł.

W środę 29 czerwca Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował o przekroczeniu 6 milionów złożonych deklaracji CEEB.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.