W jaki sposób możemy chronić bezcenne zasoby wody, czym jest ślad wodny i jak nasze codzienne życie wpływa na jego powstanie, jaki jest związek między wodą a aktualnymi problemami geopolitycznymi – o tym wszystkim dyskutowała młodzież w siedzibie MPWiK w ramach obchodów Światowego Dnia Wody.
„Woda dla Pokoju” – pod takim hasłem obchodzony był 22 marca Światowy Dzień Wody, którego celem jest zwrócenie uwagi na globalny kryzys związany z dramatycznie kurczącymi się zasobami wodnymi na świecie. Brak wody, jej zanieczyszczenie, nierówny lub ograniczony dostęp do wody pitnej to problemy, z którymi mierzy się współczesny świat. Wraz z przyspieszającymi zmianami klimatu i rosnącą populacją ludzką istnieje pilna potrzeba, aby zjednoczyć się wokół ochrony i naszego najcenniejszego zasobu, jakim jest woda.
Wszystkie elementy funkcjonowania społeczeństwa, od opieki zdrowotnej, przez produkcję żywności, energetykę aż po rozwój społeczny i ogólny dobrobyt zależą i w coraz większym stopniu będą zależeć od skutecznego i efektywnego zarządzania cyklem hydrologicznym.
Światowy Dzień Wody w MPWiK Lublin
Debatę pod hasłem „Bądź odpowiedzialny i myśl ekologicznie! Bez wody nie ma życia!” przygotowali uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 28 oraz Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. Rozpoczęli od zagadnień związanych z procesem produkcji i oczyszczania wody w Lublinie, właściwościami lubelskiej wody wodociągowej, jej podziemnymi zasobami, by przejść do problemów natury globalnej, czyli kryzysem klimatycznym, który bezpośrednio wpływa na ograniczenie naturalnych zasobów wody, również w naszym kraju i regionie.
Tematem, który wywołał najgorętszą dyskusję, był tzw. ślad wodny, czyli ilość wody zużywana do wyprodukowania produktów codziennego życia: żywości, kosmetyków, odzieży, mebli i wielu innych. Młodzież miała wiele pomysłów, jak świadomie ograniczyć ślad wodny. – Dawać produktom drugie życie, czyli kupować odzież z drugiej ręki. Kupować rzadziej, ale produkty wyższej jakości, które dłużej nam posłużą. Świadomie kupować produkty i ograniczać konsumpcję – wyliczali młodzi ludzie.

Uczniowie wykazali się szeroką wiedzą i świadomością w kwestii ekologii: piją wodę kranową z butelek wielorazowego użytku, wykorzystaną powtórnie wodę, gdy jest to możliwe, do zmywania i mycia zużywają wodę w niezbędnym zakresie.
Ślad wodny
Ślad wodny to suma pośredniego i bezpośredniego zużycia wody przez konsumenta. Dotyczy on produktów, do których wytwarzania potrzebna jest woda. Bezpośrednie zużycie wody dotyczy wszystkich codziennych czynności jak: picie, kąpiel, pranie, gotowanie. Pośrednie zużycie wody dotyczy wszystkich etapów produkcji, w których jest potrzebna woda. W przypadku owoców i warzyw będzie to woda niezbędna do wegetacji roślin, woda opadowa, woda zużyta przez sadowników do nawadniania upraw czy mycia owoców.
Czy wiesz, że…
- Do produkcji 1 kg czekolady potrzeba 17 196 litrów wody.
- Do produkcji 1 kg wołowiny wykorzystywane jest 15 415 litrów wody.
- Jedna para dżinsów to aż 9 982 litry wody.
- Do wyprodukowania 1 kg sera żółtego potrzeba aż 3 200 litrów wody.
- Ślad wodny jednej filiżanki kawy to ok. 130 litrów zużytej wody.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię