Dawna stomatologia zamieni się w apartamentowiec. Obok staną dwa nowe budynki mieszkalne

Budynek dawnej stomatologii przy ul. Karmelickiej zamieni się w apartamentowiec
Budynek dawnej stomatologii przy ul. Karmelickiej zamieni się w apartamentowiec | fot. Dominik Wąsik

Budynek stomatologii przy ul. Karmelickiej może zmienić się w apartamentowiec. Taki właśnie plan na ten obiekt położony w ścisłym centrum ma spółka, w której zasiada były przewodniczący Rady Miasta. Decyzję o warunkach zabudowy wydał właścicielowi terenu Urząd Miasta Lublin.

Spółka Helvetia Centrum otrzymała decyzję o warunkach zabudowy dla działki przy ulicy Karmelickiej 7 w Lublinie

Budynek przy ul. Karmelickiej 7 z dobrze widocznym napisem na fasadzie „Instytut Stomatologii” należał jeszcze do niedawna do Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. To właśnie tu mieściła się siedziba Instytutu Stomatologii. Jednak ze względu na zbyt wysokie koszty utrzymania i nieopłacalny remont, uczelnia postanowiła pozbyć się nieruchomości.

W 2021 r. stomatologię od Uniwersytetu Medycznego odkupiła spółka Helvetia Centrum, w której zasiada były przewodniczący Rady Miasta Lublin. Nieruchomość została sprzedana za ok. 15 mln złotych. Spółka deweloperska na działce między ul. Karmelicką, Zieloną i Staszica zamierza przebudować gmach stomatologii na apartamentowiec. Obok powstaną jeszcze dwa nowe budynki mieszkalne.

Trudno o lepiej położony teren w centrum miasta. Działka mieści się przy ślepej ulicy, co oznacza, że ruch pojazdów jest tu raczej znikomy. Dojechać można do niej od ul. Staszica. Dla tego terenu nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego inwestor złożył w lubelskim magistracie wniosek o tak zwaną wuzetkę.

Kilka dni temu spółka otrzymała decyzję o warunkach zabudowy dla Apartamentów Staromiejskich. Firma może teraz przystąpić do projektowania i wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

„W dniu 4 maja 2023 r. została wydana decyzja (…) o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku usługowego na mieszkalny wielorodzinny z możliwością lokalizacji usług w parterze wraz z dobudową balkonów, budowie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z możliwością lokalizacji usług w parterze z garażami podziemnymi oraz budowie drogi wewnętrznej” – czytamy w obwieszczeniu.

We wniosku o ustalenie warunków zabudowy zawarta była wstępna koncepcja. Docelowo w gmachu stomatologii ma znaleźć się 60 mieszkań, a dwóch nowych blokach – kolejne 85.

„Decyzja o ustaleniu warunków zabudowy wyznacza ramy, których inwestor będzie musiał przestrzegać przy projektowaniu i jest jedynie wstępną zapowiedzią inwestycji. Zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków dla określenia maksymalnej wysokości projektowanych obiektów wyznaczono 4 strefy (maksymalnie do 20,7 metra), a parametry wysokościowe ustalono na podstawie istniejącej zabudowy przy ul. Karmelickiej, gdzie nowa zabudowa powinna być równa lub niższa od istniejącej” – mówi Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Zgodnie z decyzją wielkość powierzchni zabudowy istniejącej i projektowanej w stosunku do powierzchni terenu inwestycji może wynosić maksymalnie. 57,2 proc., przy udziale powierzchni biologicznie czynnej minimum 25 proc.

„Na terenie inwestycji należy zapewnić miejsca postojowe dla samochodów osobowych w ilości minimum 0,7 miejsca postojowego na 1 lokal mieszkalny oraz 1 miejsce postojowe na 100 m2 powierzchni użytkowej usług, dodatkowo minimum 5 proc. stanowisk parkingowych powinno spełniać parametry dla osób z niepełnosprawnościami” – informuje Stryczewska.

Jak przekazał inwestor, nowe budynki mają być 4-kondygnacyjne z podziemnymi garażami.

Budynek dawnej stomatologii przy ul. Karmelickiej zamieni się w apartamentowiec
Budynek dawnej stomatologii przy ul. Karmelickiej zamieni się w apartamentowiec | fot. Dominik Wąsik

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Spółka Helvetica budująca tą wielomilionową inwestycję ma kapitał 5 tys zl. Wiarygodna firma…