Dawna siedziba banku zamieniła się w przyjazną przestrzeń dla nowych mieszkańców Lublina. Zajrzeliśmy do „baobabu”

„Baobab” ma być przyjazną przestrzenią dla nowych mieszkańców Lublina
„Baobab” ma być przyjazną przestrzenią dla nowych mieszkańców Lublina | fot. Dominik Wąsik

W dawnej siedzibie banku rozpoczął działalność „baobab”, przestrzeń służąca wymianie doświadczeń, realizacji wspólnych projektów, oraz spotkań mieszkańców Lublina z uchodźcami.

Baobab miejscem integracji

„Baobab” powstał w budynku dawnego banku przy Krakowskim Przedmieściu 39b, który miasto Lublin przekazało w nieodpłatny użytek. Nowe miejsce integracji prowadzone jest przez Stowarzyszenie Homo Faber we współpracy z koalicją organizacji pozarządowych, w skład której wchodzą: Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, Organizacja Młodzieży Ukraińskiej „Płast”. Rozmowy na temat utworzenia „baobabu” prowadzone były od marca 2022 r.

„Baobab” to miejsce spotkań i budowania więzi między nowymi i starymi mieszkańcami miasta. Do tworzenia oferty społecznej, kulturalnej, integracyjnej i włączającej zapraszane są inicjatywy organizacji i grup nieformalnych, także organizacji migranckich i mniejszościowych. Myśląc o integracji jako dwustronnym procesie, część działań kierujemy do społeczeństwa przyjmującego, czyli mieszkanek i mieszkańców Lublina – mówi Anna Dąbrowska, prezeska Stowarzyszenia Homo Faber.

Współpraca z koalicją organizacji pozarządowych dotyczy prowadzonej w „baobabie” działalności skupiającej się na integracji nowych mieszkanek i mieszkańców Lublina, zwłaszcza osób pochodzących z innych części świata, w tym uchodźczyń i uchodźców, ze społecznością przyjmującą. W planach są różnego rodzaju warsztaty i cykliczne wydarzenia.

Pomoc udzielana w „baobabie” oferowana jest przez międzynarodowy, międzysektorowy zespół pracowników organizacji pozarządowych doświadczonych w pracy na rzecz społeczności migranckich, pomocy humanitarnej i praw człowieka oraz miejskich urzędników zajmujących się partycypacją społeczną, współpracą z organizacjami pozarządowymi, polityką integracji cudzoziemców i równym traktowaniem.

W przestrzeni „baobabu” znajdują również swoje miejsce usługi świadczone przez miasto Lublin w ramach Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, takie jak infolinia dla uchodźców. W przyszłości oferta ta będzie uzupełniana, a przestrzeń posłuży spotkaniom, warsztatom i dyskusjom w ramach działań Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin, jak m.in. realizacja Projektu „Plan dla Dzielnic” czy Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin.

Działalność „baobabu” wspiera UNHCR finansując prowadzone działania w obszarze pomocy informacyjnej, prawnej, psychologicznej, child protection, interwencji kryzysowej, tłumaczeń, a także zapewniając obecność osób wspierających MOPR w punktach zbiorowego zakwaterowania.

Agencja ONZ ds. Uchodźców zdecydowanie wspiera uchodźców w Polsce i z radością współpracuje z Miastem Lublin oraz Stowarzyszeniem Homo Faber, wpierając i wzmacniając wszystkie osoby zmuszone uciekać ze swoich domów. Centrum „baobab” to ważne świadectwo polskiej solidarności hojności w działaniu – mówi Kevin J. Allen, przedstawiciel UNHCR w Polsce.

W związku z faktem, iż przestrzeń „baobabu” powstała w budynku do niedawna zajmowanego przez bank, obiekt trzeba było zaadaptować do nowej funkcji. Remontem przestrzeni zajęła się firma Strabag, która dostosowała technicznie budynek. W adaptację i nowy wystrój wnętrz włączyły się firmy IKEA, Flugger oraz Tarkett.

Baobab Lublin
Baobab Lublin
Baobab Lublin
Baobab Lublin
Baobab Lublin
Baobab Lublin
Baobab Lublin

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.