Ważny temat? Prześlij newsa!

„Dahomej” – historia powrotu skradzionych skarbów w nowym filmie Mati Diop

Spotted Lublin

Film „Dahomej” w reżyserii Mati Diop to wyjątkowy dokument o restytucji skradzionych dzieł sztuki. Obiekty, które przez ponad sto lat znajdowały się w paryskim muzeum, powracają do Królestwa Dahomeju (dzisiejszego Beninu), co staje się symbolicznym zmartwychwstaniem. Film, nominowany przez Senegal do Oscara, porusza kwestie polityczne i duchowe związane z restytucją skarbów. Powrót zrabowanych skarbów: symboliczne […]

grafika Dahomej

Fot. Materiał organizatora

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony

Film „Dahomej” w reżyserii Mati Diop to wyjątkowy dokument o restytucji skradzionych dzieł sztuki. Obiekty, które przez ponad sto lat znajdowały się w paryskim muzeum, powracają do Królestwa Dahomeju (dzisiejszego Beninu), co staje się symbolicznym zmartwychwstaniem. Film, nominowany przez Senegal do Oscara, porusza kwestie polityczne i duchowe związane z restytucją skarbów.

Powrót zrabowanych skarbów: symboliczne i polityczne wydarzenie

„Dahomej” nie tylko przedstawia proces powrotu 26 obiektów do Afryki, ale również zgłębia, co restytucja oznacza dla tych, do których powracają skradzione posągi. Film pokazuje, jak te obiekty odzyskują swoją dawną moc, zyskując nowy głos w świecie, z którego zostały brutalnie zabrane.

Król Gezo ożywa w filmie – duchologiczna warstwa dokumentu

W filmie ożywa potężna statua króla Gezo, której duch, zaklęty w drewnie i metalu, zabiera głos. Monolog władcy tworzy poetycką warstwę filmu, pozwalając widzom zrozumieć głębsze znaczenie powrotu tych skarbów.

Liryczny, polityczny i otwarty na ambiwalencje – „Dahomej” w oczach młodych

Film Mati Diop nie tylko skupia się na przeszłości, ale też oddaje głos młodemu pokoleniu, które musi wyciągnąć wnioski z historii. Studencka debata, ukazana w filmie, przedstawia różne spojrzenia na znaczenie restytucji i dekolonizacji.

„Dahomej”

Projekcje:

Bilety: 15/18 zł

Co sądzisz o restytucji skradzionych dzieł sztuki? Czy powinny wrócić do swoich pierwotnych właścicieli? Podziel się swoją opinią w komentarzach i udostępnij ten artykuł!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check