Dąb z Lublina w finale konkursu na Drzewo Roku 2021

Dąb przy ul. Bohaterów Monte Cassino
Dąb przy ul. Bohaterów Monte Cassino | fot. Miasto Lublin

Dąb zlokalizowany przy ul. Bohaterów Monte Cassino w Lublinie znalazł się w ścisłym finale konkursu Drzewo Roku 2021. Zwycięskie drzewo zostanie wybrane w czerwcu podczas głosowania internetowego.

Drzewo Roku 2021

Finałowy dąb to ok. 74-letnie drzewo o wysokości 16 m i obwodzie 186 cm, które rośnie w pasie zieleni ruchliwej ulicy Bohaterów Monte Cassino. Został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku 2021 przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni w Lublinie.

W 2019 roku dąb otrzymał miano jednego ze Skarbów Kultury Przestrzeni Lublina. Fakt ten został upamiętniony okazałym kamieniem-samotnikiem. Po ogłoszeniu wyników plebiscytu, okazało się, że drzewo ma również swoją historię.

Teren ten kiedyś należał do rodziny Lucjana Ważnego, który zasadził drzewo po powrocie z wojny w 1946 r. Dąb jest przykładem drzewa zachowanego przy budowie drogi i tym samym zwiększa wartość krajobrazową ulicy.

„Miasto Lublin jest w trakcie procedur ustanowienia tego drzewa pomnikiem przyrody” – informuje Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 150 zgłoszeń drzew z całego kraju, spośród których zostało wyłonionych 16 finalistów, w tym dąb z Lublina.

Wśród finałowych drzew znalazły się dęby, wiązy, lipa, topola, sosna, jodła, a także wierzby, cypryśnik błotny, kasztan jadalny i dzika czereśnia. Laureat konkursu Drzewo Roku 2021 zostanie wyłoniony podczas czerwcowego głosowania.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.