Czym się różni snooker od bilarda – poznaj zasady gry w snookera

Czym się różni snooker od bilarda?
Czym się różni snooker od bilarda?

Snooker i bilard to dwa terminy, które są często używane zamiennie. Dla amatorów wydaje się, że są to te same dyscypliny, ale chociaż mają podobieństwa, istnieją również odrębne cechy, które je wyróżniają. Czym się różni snooker od bilarda? Co znaczy snooker? Jakie są podstawowe zasady snooker i bilarda?

Co to snooker?

Snooker jest odmianą bilarda, która powstała na Dalekim Wschodzie, a dokładnie w Indiach, a obecnie jest popularna głównie w Wielkiej Brytanii.

Rozgrywki snookerowe i bilardowe można obstawiać u legalnych polskich bukmacherów. Nie każda firma posiada jednak szeroką ofertę na najpopularniejsze rozgrywki. Jeśli więc jesteś fanem tych dwóch sportów i szukasz idealnego bukmachera udostępniającego zakłady przedmeczowe oraz live, sprawdź, jak wygląda pod tym względem ranking bukmacherów. Znajdziesz w nim dokładny opis każdego legalnego bukmachera w naszym kraju i dowiesz się, który serwis ma najlepszy bonus powitalny dla nowych graczy.

Chcesz obstawiać wybrane rozgrywki? Pamiętaj o tym, że w Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione i wiąże się z konsekwencjami narażenia się na kary pieniężne i odpowiedzialność karną. Zakłady można obstawiać wyłącznie u operatorów posiadających zezwolenie Ministerstwa Finansów. Hazard uzależnia i nie należy czynić z niego sposobu na życie.

Co znaczy snooker?

Nazwę „snooker” wymyślił angielski porucznik sir Neville Chamberlain. Pierwsza partia tej odmiany bilarda została rozegrana w Indiach, w kantynie oficerskiej. W Wielkiej Brytanii o tym, co to snooker ludzie dowiedzieli się od jednego z żołnierzy – Johna Robertsona.

Stoły

Różnice możemy podzielić na te, które widać gołym okiem i na te, które są mniej oczywiste na początku. Po pierwsze stół do snookera jest dużo większy. Klasycznie, licząc długość stołu do snookera to 3,6 metra, a bilardowego 2,8. 

Bile

Bile w snookerze nie są podzielone na połówki oraz całe i nie mają na sobie żadnych numerków. Wartości punktowe określa się kolorem. Snookerowe bile są też mniejsze od bil bilardowych – 52,5 milimetra średnicy versus nieco ponad 52 milimetry. Dlatego też kije do snookera są inaczej zbudowane i dużo cieńsze.

Kije

Kije do bilarda są krótsze od kijów do snookera, ale składają się one z podobnych części:

 • Odbijak – gumowy lub plastikowy element chroniący kij przed uszkodzeniem, gdy stawiamy kij na podłodze,
 • Rączka,
 • Oplot – powlekana część kija przeznaczona do trzymania,
 • Gwint – stalowy lub drewniany element łączący rączkę kija ze szczytówką,
 • Szczytówka – zwężający się element kija zakończony ferrulą,
 • Ferrula – pierścień oddzielający szczytówkę od kapki, czyli przyklejanej końcówki,
 • Kapka – wymienna końcówka kija.

Kieszenie

To, co w bilardzie nazywa się łuzami, w snookerze określamy jako kieszenie. I tu też warto podkreślić znaczące różnice. Kieszenie w snookerze nie są tylko mniejsze, ale też różnią się kształtem. Ranty tych bilardowych są ścięte pod ostrym kątem, a snookerowe są zaokrąglone. Najważniejszą charakterystyką jest to, że w snookerze bila zagrana lekko chętniej wpadnie do kieszeni, a ta uderzona w to samo miejsce, ale mocniej, może zatrzepotać na narożnikach i zostać na stole. W bilardzie system jest zdecydowanie bardziej zero-jedynkowy.

Kreda

Czy zastanawialiście się może kiedyś, dlaczego w snookerze używa się kredy innego koloru? W snookerze gramy zieloną kredą, a w bilardzie niebieską. To zależy wyłącznie od koloru sukna. Jeślibyście znaleźli stół z czerwonym suknem, należałoby grać czerwoną kredą.

Cel gry

Te dwie dyscypliny różni też oczywiście to, że w partii bilardowej wygrywa zawodnik, który wbije jedną określoną bilę, a w snookerowym frejmie ten, kto zdobędzie więcej punktów. To, że w snookerze gra się na punkty i rozgrywka jest dużo bardziej złożona oraz skomplikowana taktycznie sprawia, że snooker jest ciekawszy i co za tym idzie zdecydowanie chętniej oglądany w telewizji na całym świecie.

Punktacja

W snookerze naprzemiennie wbijamy bile czerwone i kolorowe. Kolorowe wracają na stół, a czerwone pozostają w kieszeniach. Kiedy wszystkie czerwone bile zostaną już wbite, kolejno wbijamy sekwencję kolorowych według ich wartości. Ich wartość jest następująca:

 • czerwone – 1 punkt,
 • żółta – 2 punkty,
 • zielona –  3 punkty,
 • brązowa – 4 punkty,
 • niebieska – 5 punktów,
 • różowa – 6 punktów,
 • czarna – 7 punktów.

W klasycznym bilardzie (ósemka) rozgrywka toczy się przy użyciu 15 kolorowych i ponumerowanych bil. Kolorowe bile są podzielone na dwie grupy, przy czym jeden z zawodników rozgrywa bile z numerami 1-7 (bile całe), a drugi bile z numerami 9-15 (połówki). Na koniec, gdy zawodnik ma do wbicia czarną ósemkę, musi zadeklarować, do której kieszeni chce ją wbijać. Jeśli wpadnie do innej, gracz automatycznie przegrywa partię.

Faule i ich rodzaje

W snookerze każdy popełniony faul skutkuje przyznaniem odpowiedniej ilości punktów dla przeciwnika. Rodzaje fauli zaczynamy od chybienia. Chybienie to nietrafienie w bilę, którą zawodnik powinien zagrać w danej chwili (czerwoną lub nominowaną kolorową).

Kolejnym rodzajem przewinienia w snookerze jest wbicie białej bili. Następnym przewinieniem jest wbicie nieprawidłowej bili, czyli poza kolejnością. Dla przykładu, jeżeli gramy kolorową, a wpadnie czerwona, jest to faul.

Faul tekstylny dość rzadko występujący, a polega na dotknięciu którejkolwiek z bil częścią ciała lub garderoby.

Inne faule:

 • Brak kontaktu zawodnika z podłożem,
 • Wybicie bili poza pole gry.

Ile punków za faul?

Punktów za faul w snookerze nie należy interpretować jako punktów karnych. Nie są one bowiem odejmowane od licznika zawodnika, który fauluje, a dodawane przeciwnikowi. Minimalna wartość faulu to cztery punkty i zarazem najczęściej spotykana. Ogólna zasada mówi jednak, że jeśli w zagraniu bierze udział jakakolwiek wyżej punktowana bila, to wtedy ona wyznacza liczbę punktów za faul.

Co po faulu?

Zawodnik faulowany ma możliwość wyboru:

 • Zagrać z pozycji, w której zatrzymały się bile po zagraniu,
 • Oddać ruch rywalowi,
 • Jeżeli faul polegał na chybieniu, zawodnik może poprosić sędziego o odtworzenie sytuacji sprzed zagrania (tylko w przypadku, jeśli przewaga któregokolwiek zawodnika nie przekracza liczby dostępnych punktów na stole.

Wolna bila

Wolna bila to sytuacja, w której zawodnik, faulując, ustawia snookera. Wtedy rywal ma możliwość zagrania dowolnej kolorowej, która otrzymuje wartość bili, którą w danym momencie zawodnik powinien zagrywać.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.