W niektórych krajach tabletka „dzień po” jest ogólnodostępna, co oznacza, że każda dorosła osoba może ją kupić i z niej skorzystać, gdy jest taka potrzeba. Jak to wygląda w Polsce? W jaki sposób można zdobyć antykoncepcję awaryjną i o czym należy pamiętać, aby móc ją wykupić w aptece bez problemów? Odpowiedzi na te pytania zebraliśmy w artykule.
Tabletki „dzień po bez recepty” – czy to możliwe?
Ratunkowe środki antykoncepcyjne należą do leków hormonalnych, które stosuje się w celu uniknięcia ciąży, gdy doszło do ryzykownego współżycia. Takie środki należy stosować możliwie jak najrzadziej i nie jako podstawową metodę antykoncepcyjną, a jedynie jako opcję ratunkową.
Antykoncepcja ratunkowa dostępna jest w sprzedaży ogólnej w aptekach bez recepty w wielu krajach, jednak nie dotyczy to Polski. W naszym państwie jeszcze do jakiegoś czasu tabletka „dzień po” również mogła być kupiona w dowolnym momencie, bez wcześniejszego kontaktu z lekarzem, jednak przepisy się zmieniły.
Zgodnie z obowiązującymi aktualnie prawem antykoncepcję awaryjną w Polsce mogą kupić tylko te osoby, które mają ważną, wystawioną przez lekarza receptę. Aby otrzymać receptę od lekarza, należy kwalifikować się medycznie do jej stosowania, czyli nie mieć ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań.
Antykoncepcja awaryjna w Polsce – jak ją zdobyć?
W Polsce tabletka „dzień po” stosunku może być kupiona za okazaniem ważnej recepty, przy czym nie musi być to każdorazowo recepta od ginekologa. Antykoncepcja awaryjna może być bez problemu przepisana również przez lekarzy innych specjalizacji, w tym również tych, którzy przyjmują prywatnie.
W przypadku tabletki „dzień po” bardzo ważny jest jednak czas jej przyjęcia, a to niekiedy bywa kłopotliwe, biorąc pod uwagę dostęp do lekarzy w niektórych miejscowościach. Trudności z umówieniem się do lekarza „od ręki” nie są jednak problemem w dobie cyfryzacji ochrony zdrowia, ponieważ można skorzystać z konsultacji zdalnych, czego przykładem jest tabletka dzień po na stronie internetowej.
Konsultacje zdalne ze specjalistą podlegają takim samym zasadom jak konsultacje stacjonarne, z tą różnicą, że przez Internet nie można przeprowadzić badania fizykalnego. Można natomiast, a nawet trzeba, przeprowadzić rzetelny wywiad medyczny, na podstawie którego lekarz pozna historię medyczną pacjentki i jej ogólny stan zdrowia.
Jest to bardzo ważne, aby móc sprawdzić wskazania i przeciwwskazania do wstawienia e-recepty na jakikolwiek lek, w tym również na antykoncepcję awaryjną. Tylko pacjentki, które nie mają przeciwwskazań do przyjęcia pigułki „po”, będą mogły otrzymać po konsultacji z lekarzem (stacjonarnie lub online) e-receptę.
Tabletka „dzień po stosunku” – mam receptę i co dalej?
Załóżmy, że wywiad medyczny nie wykazał przeciwwskazań i kobiecie została wystawiona e-recepta na antykoncepcję awaryjną. Co dalej należy zrobić? Tabletka „1 dzień po” może być kupiona w każdej aptece – oczywiście czas tu nieco nagli, dlatego warto wybrać aptekę, która posiada pigułki „po” na stanie. Aby zrealizować e-receptę na tabletkę „po”, należy:
- Podać farmaceucie otrzymany SMS-em kod czterocyfrowy e-recepty, a następnie dokonać uwierzytelnienia, podając numer PESEL osoby, której lek przepisano. Jeśli zatem mężczyzna wykupuje e-receptę swojej partnerki, będzie zobowiązany do podania jej numeru PESEL, a nie swojego.
- Okazać farmaceucie kod kreskowy otrzymanej e-recepty. Ten znaleźć można na jej cyfrowym wydruku informacyjnym, chociażby na swojej skrzynce e-mail, w portalu IKP, czy też w dedykowanej aplikacji.
Najnowsze posty
Dodaj opinię