Czy mieszkańcy Warszawy są szczęśliwi?

Nocna Panorama Centrum Warszawy
Panorama Warszawy | fot. gethome.pl

Zdefiniowanie szczęścia jest zadaniem niezwykle trudnym lub wręcz niemożliwym. Jednak to ambitne wyzwanie podjęli autorzy specjalnego raportu, próbując zidentyfikować najbardziej usatysfakcjonowanych mieszkańców całego globu. Rezultat? Z wyniku przeprowadzonego rankingu mogą być zadowoleni wszyscy Warszawiacy, gdyż ta aglomeracja uplasowała się w samej czołówce bardzo zaciekłej konkurencji! W dzisiejszej publikacji odkrywamy najważniejsze aspekty funkcjonowania stolicy, które zdecydowały o tym niewątpliwym sukcesie.

Boston Consulting Group

Tytułowa organizacja świadczy profesjonalne usługi doradztwa strategicznego, a jednocześnie stoi za analizowanym dokumentem. Warto podkreślić skalę samego przedsięwzięcia, która warunkuje jej wiarygodność — raport dotyczy bowiem 79 międzynarodowych lokalizacji oraz odpowiedzi ponad 50 tysięcy ankietowanych!

Omawiana lektura pochodzi z marca bieżącego roku i skupia się na miastach o średniej wielkości. Autorzy wyselekcjonowali 5 fundamentalnych składników, które mają decydować o zadowoleniu z miejsca zamieszkania — to możliwości ekonomiczne, jakość życia, kapitał społeczny, interakcje z władzami oraz tempo zmian.  Dodatkowo każda sekcja zawiera pomocnicze segmenty, pozwalające na sprecyzowanie pozytywnych obszarów oraz tych, które wymagają jeszcze udoskonalenia.

Aby wzmocnić skuteczność pomiarów, łączną pulę kandydatów podzielono na 4 osobne kategorie. Warszawa znalazła się zatem w gronie miast cechujących się ponadprzeciętnym dochodem oraz ludnością miejską poniżej 3 milionów. 

Warszawa w liczbach

A jakie są dokładne wyliczenia? Zgodnie z najnowszymi informacjami Urzędu Statystycznego w Warszawie, liczba mieszkańców przekroczyła pułap 1,8 milionów osób. 

Zanim powrócimy do omawiania wyników listy, warto w tym miejscu sprawdzić potencjał mieszkaniowy stolicy. Statystyki regionu serwisu https://gethome.pl/ wskazują na sporą ofertę przedstawicieli rynku pierwotnego – mieszkań na sprzedaż w Warszawie oraz okolicy jest bowiem prawie 9 tysięcy. Do tego należy również dodać 2424 lokale pochodzące z rynku wtórnego. Dlaczego jest to istotne?

Przedstawione dane są ważne w kontekście jednego z rozdziałów raportu, który dedykowany jest czynnikom motywującym do relokacji. Publikacja podkreśla, że spośród 52 tysięcy kwestionariuszy, połowa już doświadczyła przeprowadzki do innego miasta, natomiast 48% rozważa taką sposobność.

Zwycięzca na 4 pozycji!

Właśnie w ten sposób można zdefiniować klasyfikację Warszawy. Stolica Polski uległa jedynie tak nowoczesnym metropoliom, jak Kopenhaga, Wiedeń oraz Amsterdam — zrównanie się z tym ostatnim przykładem wymagało jedynie 0,1 punktu!

Nasze rozważania skupią się zatem na tych aspektach, które generują wyraźną przewagę. Na szczególne wyróżnienie zasługuje sekcja tempa zmian, która zdobyła najwyższy wymiar oceny w niemal wszystkich segmentach. 

Ekologia

Kolejny faktor uwzględnia już standardy życia. To bowiem ekologia obnaża bardzo wysoki poziom, zapewniając jednocześnie równowagę pomiędzy natłokiem codziennych spraw oraz troską o przyrodę. 

Jednocześnie jest to świetna wskazówka dla wszystkich osób poszukujących własnej nieruchomości w Warszawie. Mieszkania na sprzedaż w Warszawie z serwisu Gethome.pl w rejonie Saskiej Kępy gwarantują bowiem doskonałą komunikację z centrum miasta, ale także okolicznościami natury. Kapitalną alternatywą dla inwestorów oferujących mieszkania na wynajem w Warszawie z portalu Gethome jest natomiast Śródmieście, zapewniające błyskawiczny dostęp do gastronomii, handlu, uczelni, a jednocześnie wielu terenów zielonych.

Edukacja i rozwój

Następny uhonorowany sektor nie dziwi, ponieważ warszawskie placówki oświaty wyróżniają się na tle krajowych, ale również międzynarodowych rankingów. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi preferuje stolicę właśnie ze względu na doskonałe walory edukacyjne. Jednak, którą lokalizację wybrać?

To oczywiście zależy od predyspozycji samego studenta oraz wybranej przez niego uczelni. W celu stworzenia praktycznej i miarodajnej mapy lokalizacji warto posłużyć się innym rankingiem o globalnym znaczeniu, czyli QS World University Rankings 2024: Top global universities.

Stawkę krajowych placówek otwiera bowiem Uniwersytet Warszawski. Wówczas to zakup mieszkania na Powiślu może okazać się rentowną inwestycją, skierowaną właśnie wobec słuchaczy wymienionej placówki.

Inną docenioną uczelnią aglomeracji jest Politechnika Warszawska. W tym przypadku studenci poszukują mieszkań na wynajem w obszarze Śródmieścia Południowego.

Równość dochodów

Finalnym punktem, który stanowi drogowskaz dla przyszłych mieszkańców, jest ujęcie finansowe. Bowiem to ten wyznacznik zdobył największą ilość punktów w segmencie dedykowanym możliwościom ekonomicznym.

Aktualne komunikaty Urzędu Statystycznego są optymistyczne i wskazują spadek stopy bezrobocia do poziomu 1,4%. Samo przeciętne wynagrodzenie uległo natomiast podwyższeniu, osiągając poziom 9242,72 złotych. Jakie rejony Warszawy są najbardziej atrakcyjne pod tym względem?

Wspomniana instytucja opracowała wyjątkowy bilans, który podsumował 2022 rok pod tym względem. Dzielnice, które cechują się największą ilością podmiotów gospodarki narodowej to Śródmieście, ale również Mokotów, Wola, a także Praga-Południe i Ursynów. 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.