Czy medyczna marihuana działa na bezsenność? Sprawdzamy!

Dla kogo medyczna marihuana?
Dla kogo medyczna marihuana?

Zdrowy sen należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka – od niego zależy nie tylko nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne, ponieważ wpływa on na funkcjonowanie wielu układów. Zaburzenia snu, w tym bezsenność, mają niekorzystny wpływ na cały organizm. Do walki z nimi wykorzystywane są różnorodne metody, w tym także medyczna marihuana.

Marihuana medyczna na bezsenność – czy może pomóc?

Problem bezsenności wbrew pozorom nie jest rzadkością i dotyka pacjentów z wielu przyczyn. Może mieć podłoże stresowe, może też wiązać się z chorobą przewlekłą bądź stosowanym leczeniem, a także mogą przyczyniać się do niego inne czynniki. Z niedostateczną ilością lub niezadowalającą jakością snu należy walczyć – wykorzystuje się tu nie tylko farmakologię czy psychoterapię, ale też niekiedy terapie alternatywne. W niektórych przypadkach na problem bezsenności stosowana jest lecznicza marihuana i zawarte w niej kannabinoidy. 

Badania nad tym, jak działa medyczna marihuana na sen, prowadzone są już od bardzo dawna, a niektóre wyniki wydają się obiecujące, jeśli chodzi o terapię bezsenności. Wpływ leczniczej marihuany na sen może być jednak różny – w zależności od dawki kannabinoidów. Według niektórych badań właściwie dobrana dawka marihuany leczniczej może wydłużyć czas snu i znormalizować jego rytm. Niektóre jednak badania wskazują, że nieodpowiednio dobrana dawka może nie tylko nie pomóc na bezsenność, ale nawet dodatkowo zakłócić sen, dlatego ważne jest, by zaufać w tej kwestii specjalistom.

Medyczna marihuana na sen – kto może przepisać?

Teoretycznie do wystawienia recepty na marihuanę medyczną uprawniony jest każdy lekarz, który może wystawiać recepty RPW (na leki narkotyczne), z wyjątkiem lekarzy weterynarii. W praktyce jednak przy terapii konopnej najlepiej korzystać z pomocy lekarzy doświadczonych w tej dziedzinie. Na bieżąco śledzą doniesienia naukowe z zakresu terapii kannabinoidami i będą w stanie zoptymalizować terapię pacjenta tak, by była efektywna i nie stanowiła zagrożenia. Niekoniecznie musi to być wizyta stacjonarna, ponieważ kontakt z lekarzem możliwy jest też zdalnie. 

Skonsultować się z lekarzem – najlepiej specjalizującym się w terapiach konopnych powinni pacjenci, którym potrzebna jest medyczna marihuana na bezsenność. Zanim jednak komukolwiek medyczna marihuana zostanie przepisana, lekarz musi wykluczyć przeciwskazania do takiej terapii. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dla pacjenta, ważne jest nie tylko to, jak powstaje marihuana medyczna (uprawy kontrolowane), ale też jak jest stosowana i w jakich dawkach, a tu konieczna jest pomoc specjalisty. Medyczna marihuana na receptę online może być pacjentowi kwalifikującemu się do terapii konopnej przepisana przez różnych specjalistów, np. w Centrum Marihuany.

Jak działa medyczna marihuana na bezsenność?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak marihuana medyczna leczy bezsenność, ponieważ ten temat jest nadal badany. Można jednak zauważyć, że medyczna marihuana wpływa na nastrój pacjentów i ich emocje, łagodząc stres czy stany lękowe. Dodatkowo może wpływać regulująco na rytm snu i czuwania, zegar biologiczny, a także może przyspieszać zasypianie i w niektórych przypadkach poprawiać jakość snu. Może też zmniejszać dolegliwości bólowe, które przy niektórych schorzeniach negatywnie odbijają się na jakości snu, a to także pośrednio mogłoby w tym przypadku działać. 

To, czy terapia sprawdzi się w konkretnym przypadku danego pacjenta, zależeć będzie m.in. od dobranej dawki substancji czynnych w odmianie leczniczej marihuany. Ważny jest też ustalony schemat terapii i czynniki dodatkowe, które uwzględni lekarz przepisujący kwalifikującemu się do leczenia pacjentowi produkt na bazie konopi leczniczej.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.