Ważny temat? Prześlij newsa!

Czujniki dymu i czadu obowiązkowe w domach i mieszkaniach – nowe przepisy od grudnia. Kogo dotyczą i do kiedy trzeba je zainstalować?

Spotted Lublin

Od grudnia w życie wchodzą nowe przepisy nakładające obowiązek instalacji czujników dymu i czadu w domach oraz mieszkaniach. Zmiana ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i zapobieganie tragicznym skutkom pożarów oraz zatrucia tlenkiem węgla. Sprawdź, kogo dotyczy nowy obowiązek i do kiedy należy go spełnić. Nowe przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej – co zmienia rozporządzenie? 22 […]

Mężczyzna montujący czujnik dymu na suficie

Mężczyzna montujący czujnik dymu na suficie | fot. Adobe Stock

Od grudnia w życie wchodzą nowe przepisy nakładające obowiązek instalacji czujników dymu i czadu w domach oraz mieszkaniach. Zmiana ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i zapobieganie tragicznym skutkom pożarów oraz zatrucia tlenkiem węgla. Sprawdź, kogo dotyczy nowy obowiązek i do kiedy należy go spełnić.

Nowe przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej – co zmienia rozporządzenie?

22 listopada 2024 r. w dzienniku ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych, które wprowadza istotne zmiany w zasadach ochrony przeciwpożarowej. Celem nowelizacji jest dostosowanie polskich przepisów do standardów europejskich, a także zwiększenie bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych i obiektach wielkopowierzchniowych.

Nowe regulacje obejmują dwa obszary: obowiązek stosowania urządzeń wykrywających zagrożenia, takich jak pożary czy uwolnienie tlenku węgla, oraz wymóg odpowiedniego oznaczania stref pożarowych w dużych budynkach handlowych, magazynowych i produkcyjnych.

Czujniki dymu i czadu – kto musi je zainstalować?

Rozporządzenie nakłada obowiązek wyposażenia w autonomiczne czujki dymu i tlenku węgla pomieszczeń mieszkalnych, w których zachodzi proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. W przypadku lokali mieszkalnych oraz miejsc, w których świadczone są usługi hotelarskie, termin spełnienia obowiązku różni się w zależności od sytuacji:

Kluczowe terminy wprowadzenia obowiązków

Oznaczenie stref pożarowych w budynkach wielkopowierzchniowych

Nowelizacja wprowadza również wymóg oznaczania miejsc połączenia ścian oddzielenia przeciwpożarowego z innymi elementami budynku w obiektach wielkopowierzchniowych. Dzięki temu strażacy będą mogli szybciej zidentyfikować granice stref pożarowych, co ułatwi podejmowanie skuteczniejszych działań gaśniczych i ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru.

Dlaczego wprowadzenie zmian jest tak istotne?

Wprowadzenie autonomicznych czujników dymu i czadu ma na celu ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w wyniku pożarów lub zatrucia tlenkiem węgla. W Polsce co roku dochodzi do setek incydentów, w których główną przyczyną tragedii jest brak odpowiednich urządzeń ostrzegawczych. Nowe przepisy mają na celu zminimalizowanie tego ryzyka i zwiększenie ochrony zdrowia oraz życia mieszkańców.

Dzięki oznaczeniu stref pożarowych w dużych obiektach strażacy zyskają cenną przewagę w sytuacjach kryzysowych, co może uratować życie i mienie. Implementacja tych zmian to krok w stronę wyższych standardów bezpieczeństwa w całym kraju.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check